2015’te BES’e İlgi Daha da Artacak!

Hazine müsteşarlığı ve Sermaye Piyasa Kurulu ile birlikte Emeklilik Gözetim denetlenen, sigorta şirketleri tarafından tüketicilere ulaştırılan BES, tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik döneminde daha yüksek yaşam standartlarına sahip olmalarını ve ek harcamalarını kolaylıkla giderebilmelerini sağlar. BES’e dahil olan kişiler aşağıdaki avantajları elde ederler;

Kolayca birikim yapabilir.

BES birikimleri %25 devlet katkısı ile desteklenir, yani kişiler her katkı payı için %25 devlet katkısı elde eder
 
Sisteme dahil olan kişiler, herhangi bir ücret ödemeden başka bir şirkete geçiş yapabilir. Ayrıca fonlarını kontrol altında tutabilir
 
Kişiler BES ödemelerini bütçesi doğrultusunda azaltabilir, bütçesinin yeterli olmaması durumunda dondurabilir.
 
Bireysel emeklilik sistemi fonları vergiden de muaftır.

18 yaşını doldurmuş her birey, Emeklilik Sistemi'ne katılıp devlet katkısından ve BES’in avantajlarından yararlanabilir. BES ‘in bu avantajlarını destekleyici açıklamalar ise Allianz Hayat ve Emeklilik Müdürü Taylan Türkölmez’den geldi.

Türkölmez, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Türkiye’de öneminin hergeçen gün arttığını belirtti ve daha mutlu ve huzurlu bir emeklilik dönemi geçirmesine olanak tanıyan bir sistem olduğunun üzerinde durarak “Devlet teşvikinin ardından, yine 10 yılın dolmasıyla sistemin ilk gerçek anlamda emeklilerini vermesinin sistemi daha cazip hale getireceğini düşünüyoruz” dedi. 

Türkiye ekonomisine yönelik çalışmalar sonucunda yenilenen “Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 10. yılında ciddi bir büyüme ivmesi kazandığına dikkat çeken Türkölmez, “BES’te yapılan ve bugüne kadar hiçbir yatırım aracında sunulmayan % 25 devlet katkısı avantajı ve diğer teşvik unsurları ile sistemin çekiciliği en üst seviyeye geldi. 2013 yıl sonu itibariyle 1.25 milyar TL’ye yakın devlet katkısı ödenmiş olup, 2014 yılında da 2 milyar TL’ye yakın bütçe ayrılmış olduğu kamu otoritesi tarafından belirtiliyor. Bu durum BES’in olumlu yöndeki gelişiminin sektör dinamikleri içerisinde devam edeceği müjdesini veriyor” diye konuştu. 

BES’e İlgi 2015’te de Artacak

Faizlerin düştüğü bir dönemde %25 oranındaki devlet katkısının katılımcılara yapacağı olumlu etki baz alındığında ve sisteme dair tecrübeler arttıkça, müşteriler kendileri BES’i tanıtmaya ve çevrelerine tavsiye etmeye başladılar’’ sözleriyle devam eden Türkölmez sözlerini şöyle sürdürdü “Sisteme dahil olanların ilgi ve talebinin 2015’te de devam edeceğini öngörmekteyiz. Devlet katkısı ile sektörün hedef kitlesi oldukça genişlemiş ve sistem tabana yayılmıştır. BES’e dahil oluşu teşvik edecek yeni uygulamalar üzerinde Hazine Müsteşarlığı ile birlikte yürütülen başka çalışmalar da mevcuttur.” 

BES’in öneminin daha artacağını, bireylerin daha iyi yaşam standartlarında emeklilik geçirmesi için olanak tanıyan bir sistem olduğunun üzerinde duran Türkölmez, “Devlet teşvikinin ardından, yine 10 yılın dolmasıyla sistemin ilk gerçek anlamda emeklilerini vermesinin sistemi daha cazip hale getireceğini düşünüyoruz. 21 Kasım 2014 tarihli EGM verilerine göre katılımcı sayısının 4,9 milyonu, fon büyüklüğünün de 33 milyar TL’yi aştığını görüyoruz. Diğer taraftan, emeklilik yatırım fonlarının uzun vadeli olarak Türk toplumu tarafından daha çok benimsenmesini sağlamak ve ülke ekonomisiyle bu sistemin entegrasyonunu daha da artırmak adına altyapı yatırımları fonlarının kurulması da önemli bir ivme kazandıracaktır” şeklinde konuştu.

Zaman kaybetmeden siz de bireysel emeklilik sistemine kaydolun, bes planı ile geleceğinize yatırım yapın. Sigortam.net’ten kolayca bes başvuru formunu doldurun, sigorta uzmanlarımız size en kısa sürede ulaşsın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL