BES İptal Etme Durumunda Ortaya Çıkan Sonuçlar Nelerdir?

BES iptal etme durumunda ne olur? BES iptal etme sonucunda ortaya çıkan sonuçlar nelerdir? soruları bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenlerin en çok merak ettikleri soruların başında geliyor. Bu sebeple BES iptal etme durumunda ortaya çıkacak sonuçları sizler için bir araya getirdik.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES Kesintisi Nasıl Olur?

BES İptal Etme Durumunda Ortaya Çıkan Sonuçlar Nelerdir?BES sözleşmesi, teklif formunun imzalandığı tarihi takip eden 60 gün içinde yürürlüğe girer. Bu haliyle, sözleşme yürürlüğe girmeden önce katılımcının BES iptali (cayma) hakkı vardır. Cayma durumu oluşmuşsa, katılımcının tamamını veya bir kısmını ödediği giriş aidatı, hiçbir kesinti yapılmadan, katılımcıya en fazla 10 iş günü içinde iade edilir.

Fakat bireysel emeklilik şirketi, sözleşmede belirtmek şartıyla, cayma durumunda belirlediği oranda kesinti yapmaya yetkilidir. Bu kesinti oranı, katılımcının sisteme girdiği süreç için öngörülen masraf tutarından fazla olamaz.

 

BES İptal Etme Durumunda Olacaklar

Bireysel emeklilik sistemi, uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Ancak sözleşme yürürlüğe girdikten sonra herhangi bir nedenle bireysel emeklilik sisteminden çıkmak gerekirse;

• Katılımcının, BES planını 10 yıldan önce iptal ettirmesi durumunda birikimlerinin tamamı üzerinden, gelir vergisi kanununa göre %15 kesinti yapılır.

• Katılımcının, 10 yıllık prim ödemesini yapmış, ancak emekliliği hak etmemişken iptal ettirmesi durumunda, birikimlerinin tamamı üzerinden, gelir vergisi kanununa göre %10 kesinti yapılır.

• Katılımcının emekliliğe hak kazanmadan önce vefat etmesi ve malul (iş görememe) olması durumunda birikimlerinin %25’i muaf tutulmak şartı ile kalan tutar üzerinden, gelir vergisi kanununa göre %5 oranında kesinti yapılır.

Maddi olarak zorlandığınızı fark ettiğinizde iptal yerine, prim ödemeye ara verme ya da prim tutarınızı düşürme haklarınızdan faydalanabilirsiniz. Bu sayede kesinti olma ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz.

BES’e Katılmanın Avantajı

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılarak birikimlerinizi emeklilik yatırımına dönüştürebilirsiniz. BES sisteminde en dikkat çeken özellik ise %25 devlet katkısı. BES ile %25 devlet katkısı avantajına sizde dahil olabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılmak için hemen BES başvuru formunu doldurun, sigorta şirketleri sizi arasın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL