BES İptal Edilirse Ne Olur?

BES iptaliBES iptali sonuçları nelerdir? Bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal ederseniz hangi durumlarla karşılaşırsınız? BES iptali sonucu kesinti ne oranda gerçekleşir? sorularının cevapları yazımızda.

BES sözleşmesi, teklif formunun imzalanması itibariyle 30.gün içerisinde yürürlüğe girer. Sözleşme yürürlüğe girmeden önce Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısının cayma hakkı bulunur.

Cayma durumu gerçekleşmişse, giriş aidatının tamamı veya bir kısmı ödense de katılımcıdan hiçbir kesinti yapılmaz ve aidat 7 iş günü içerisinde kişiye iade edilir.

Ancak bireysel emeklilik şirketi, cayma durumunda belirlediği oranda kesinti yapma yetkisini de elinde bulundurur, sözleşmede belirtmiş olmak şartı ile. Kesilecek olan tutar, sistem katılımcısının sisteme girdiği süreç için öngörülmüş olan masraf tutarını aşamaz.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES diğer adıyla Bireysel Emeklilik Sistemi, uzun vadeli bir yatırım aracıdır, sözleşme yürürlüğe girdikten sonra bazı nedenlerden dolayı sistemden çıkmak gerekirse bazı kesintiler yaşanabilir. Kesintiler bireysel emeklilik sisteminde geçirilen süreye göre farklılaşır. Sistemin amacı uzun süreli bir yatırımı esas aldığı için, 10 yılın altında BES iptali söz konusu olduğunda kesinti oranları daha yüksek olur.

BES İptali Durumunda Kesintiler Nasıl Gerçekleşir?

  • Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısının planını 10 yıldan önce iptal ettirmesi halinde birikimlerin tamamı baz alınarak gelir vergi kanununa göre %15 oranında kesinti gerçekleşir.
  • BES katılımcısı 10 yıllık prim ödemesini gerçekleştirmiş ancak emekliliğe hak kazanmamışken iptal ettirirse birikimlerin tamamından gelir vergi kanununa göre %10 oranında kesinti gerçekleşir.
  • Katılımcı emekli olmaya hak kazanmadan vefat eder yahut malul olursa birikimlerin %25’i muaf tutularak, kalan tutar üzerinden, kanuna göre % 5 oranında kesinti yapılır.

BES sistemi ile ilgili daha fazla merak ettikleriniz varsa; ‘’BES’te Devlet Katkısı Hakkında Merak Edilenler’’ konulu yazımızla daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun BES fiyatları hakkında bilgilere ulaşmak çok kolay! Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız fiyatlar ve sistem hakkında bilgi almanız için yeterli.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL