BES İptal Edilirse Ne Olur | BES | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES İptal Edilirse Ne Olur?

BES sözleşmesi, teklif formunun imzalanması itibariyle 30.gün içerisinde yürürlüğe girer. Sözleşme yürürlüğe girmeden önce Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısının cayma hakkı bulunur.

Cayma durumu gerçekleşmişse, giriş aidatının tamamı veya bir kısmı ödense de katılımcıdan hiçbir kesinti yapılmaz ve aidat 7 iş günü içerisinde kişiye iade edilir. 

Ancak bireysel emeklilik şirketi, cayma durumunda belirlediği oranda kesinti yapma yetkisini de elinde bulundurur, sözleşmede belirtmiş olmak şartı ile. Kesilecek olan tutar, sistem katılımcısının sisteme girdiği süreç için öngörülmüş olan masraf tutarını aşamaz.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES diğer adıyla Bireysel Emeklilik Sistemi, uzun vadeli bir yatırım aracıdır, sözleşme yürürlüğe girdikten sonra bazı nedenlerden dolayı sistemden çıkmak gerekirse bazı kesintiler yaşanabilir.

BES Hangi Durumlarda Kesintiye Uğrar?

Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısının planını 10 yıldan önce iptal ettirmesi halinde birikimlerin tamamı baz alınarak gelir vergi kanununa göre %15 oranında kesinti gerçekleşir.

BES katılımcısı 10 yıllık prim ödemesini gerçekleştirmiş ancak emekliliğe hak kazanmamışken iptal ettirirse birikimlerin tamamından gelir vergi kanununa göre %10 oranında kesinti gerçekleşir.

Katılımcı emekli olmaya hak kazanmadan vefat eder yahut malul olursa birikimlerin %25’i muaf tutularak, kalan tutar üzerinden, kanuna göre % 5 oranında kesinti yapılır.

BES sistemi ile ilgili daha fazla merak ettikleriniz varsa; ‘’BES’te Devlet Katkısı Hakkında Merak Edilenler’’ konulu yazımızla daha fazlasını öğrenebilirsiniz

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun BES fiyatları hakkında bilgilere ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.


Benzer İçerikler

Bireysel Emeklilik Büyümeye Devam Ediyor

Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili yılın ilk 6 ayındaki sektör verilerini değerlendiren Anadolu Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü M.Uğur Erkan önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Devlet Katkısı Olarak Ödenen Tutar Nasıl Hak Edilir?

Yeni BES düzenlemesi ile vergi avantajının yerini devlet katkısı aldı. Bu şekilde yatırılan katkı payı tutarının %25’i kadar ek bir tutar devlet katkısı olarak BES sözleşmesine bağlı ayrı bir hesapta biriktirilir ve yatırıma yönlendirilir.

Devamını Oku

BES Katılımcıları’nın Temel Hakları

BES katılımcılarının temel haklarına Sigortam.net ayrıcalıklarıyla sahip olun, kendinizi ve sevdiklerinizi huzurla koruyun.

Devamını Oku