444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES İptal Edilirse Ne Olur?

29 Mayıs 2014

BES sözleşmesi, teklif formunun imzalanması itibariyle 30.gün içerisinde yürürlüğe girer. Sözleşme yürürlüğe girmeden önce Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısının cayma hakkı bulunur.

Cayma durumu gerçekleşmişse, giriş aidatının tamamı veya bir kısmı ödense de katılımcıdan hiçbir kesinti yapılmaz ve aidat 7 iş günü içerisinde kişiye iade edilir. 

Ancak bireysel emeklilik şirketi, cayma durumunda belirlediği oranda kesinti yapma yetkisini de elinde bulundurur, sözleşmede belirtmiş olmak şartı ile. Kesilecek olan tutar, sistem katılımcısının sisteme girdiği süreç için öngörülmüş olan masraf tutarını aşamaz.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!
BES diğer adıyla Bireysel Emeklilik Sistemi, uzun vadeli bir yatırım aracıdır, sözleşme yürürlüğe girdikten sonra bazı nedenlerden dolayı sistemden çıkmak gerekirse bazı kesintiler yaşanabilir.

BES Hangi Durumlarda Kesintiye Uğrar?

Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısının planını 10 yıldan önce iptal ettirmesi halinde birikimlerin tamamı baz alınarak gelir vergi kanununa göre %15 oranında kesinti gerçekleşir.

BES katılımcısı 10 yıllık prim ödemesini gerçekleştirmiş ancak emekliliğe hak kazanmamışken iptal ettirirse birikimlerin tamamından gelir vergi kanununa göre %10 oranında kesinti gerçekleşir.

Katılımcı emekli olmaya hak kazanmadan vefat eder yahut malul olursa birikimlerin %25’i muaf tutularak, kalan tutar üzerinden, kanuna göre % 5 oranında kesinti yapılır.

BES sistemi ile ilgili daha fazla merak ettikleriniz varsa; ‘’BES’te Devlet Katkısı Hakkında Merak Edilenler’’ konulu yazımızla daha fazlasını öğrenebilirsiniz

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun BES fiyatları hakkında bilgilere ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.


Okumaya Devam Edin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba

Bireysel emeklilik sistemi 18 yaş üstü, çalışan veya çalışmayan vatandaşların, emeklilik birikimlerini değerlendirebilecekleri bir sistemdir.

BES'ten Nasıl Emekli Olunur?

11 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel emeklilik ile nasıl emekli olunacağına dair bilgileri sayfamızdan alabilirsiniz.