BES’te Katılımcıların Elinde Olan Haklar

Yasalarla düzenlenen BES, katılımcılar için devlet katkısı avantajı; işverenler için ise vergi avantajı sağlayan bir sistemdir. Bireysel emeklilik sistemi ile kişiler elde ettikleri kazançlar üzerinde tasarrufta bulunur ve kişilerin birikimlerini profesyonel olarak değerlendirmesine olanak sağlar.

Sistemin temel hedefi; kişilerin düzenli katkılarıyla büyüyen birikimleriyle, emeklilik dönemleri için düzenli gelir ve ekonomik refah sağlamaktır. Devlet; sistem ile işverenler tarafın ödenen katkı paylarında düzenli vergi avantajı tanırken, katılımcılar tarafından ödenen katkı paylarına %25 devlet katkısı ile büyük de bir avantaj sağlar.

Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olan her katılımcının emekli olabilmesi için 10 yıl sistemde kalması, ödeme yapması ve 56 yaşını doldurması yeterlidir.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES’e Dahil Olan Katılımcıların Hakları

Katılımcılar satın aldıkları planlar içerisinde emeklilik fonlarında 6 kez değişikliğe gidebilir. Bu yöndeki değişiklikler için talepler, sigorta şirketlerinin web siteleri, çağrı merkezleri ve değişiklik talep formu ile yapılabilir. Kişiler, sahip oldukları planları ise yılda 4 kez değiştirebilir.

Değişiklikten sonra yeni planın özellikleri ve bireysel emeklilik sözleşmelerindeki şartları geçerli olacaktır. Katılımcıların bir diğer hakkı; dahil oldukları sigorta şirketinden 1 yıl sonra ayrılabilme hakkıdır. Bu hakla katılımcılar birikimlerini ve hesaplarını farklı bir şirkete aktarabilir.

Katılımların bütçesine göre kolaylık sağlayacak bir hak da katkı payı ödemelerine ara verebilme hakkıdır. Bu hakla; katılımcılar işten ayrıldıklarında ya da ödeme yapmalarına engel olabilecek bir durumda zor durumda kalmaz. Bu hak katılımcıların kendilerine aittir, katılımcılar ara verdikten sonra maddi yeterliliklerini kazanırsa; ödeyemedikleri sürenin eksikliklerini kapatabilir.

Sistemden çıkış yerine ödemeye ara vermek katılımcıların yararına olacaktır. Sistem kapsamında katılımcılara avantaj sağlayan bir diğer hak da birden fazla sözleşme yapabilme hakkıdır. Bu hakla katılımcılar aynı veya farklı sigorta şirketinden 1’den fazla plana veya sözleşmeye sahip olabilir. Katılımcı isterse bu planları tek bir sözleşmeye dahil edebilir yani özgür iradesine bağlıdır.

Sistemde sözleşme sahibinde değişikliğe gidilemez, birikim ve haklarınızı devredemez. Ancak sisteme dahil olan olan katılımcının hesabına ödeme yapan kişi değişebilir.
Katılımcı dilediği zaman sistemden ayrılma hakkını elinde bulundurur ancak bu durumda stopaj ücreti ve giriş aidatı kesintisi yapılacaktır. Ancak kişiler birikimlerin bir kısmını alıp bir kısmını sistemde bırakamazlar, böyle bir durumda sistemden çıkmış sayılırlar.

BES’ten ayrılma hakkını elinde bulunduran katılımcılar, aynı zamanda cayma hakkına da sahiptir. Ancak bu hak; teklif formu imzalandıktan veya mesafeli satışlarda onaylandıktan sonra 60 gün için geçerlidir aksi halde kişiler cayma haklarını kaybedecektir. Katılımcılar emekli olduktan sonra ise; 10 yıl veya daha fazla süre ile ödedikleri birikimlerini isterlerse toplu olarak ister aylık maaş olarak alabilir.

SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı gibi devlet kurumlarının destekleyicisi bireysel emeklilik başvurusu için siz de zaman kaybetmeyin, avantajlı sistem sayesinde emekliliğinizin keyfini yaşam standartlarınızda düşüş olmadan yaşayın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL