BES Katılımcıları’nın Temel Hakları

Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuz andan itibaren belirlediğiniz alt limit ve ekonomik durumunuz dahilinde ödeme planı oluşturur, düzenli ve zorunlu bir tasarruf için ilk adımı atmış olursunuz.

Ödemeleri aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak yapmak sizin tercihinize bağlıdır. Erken yaşta BES sahibi olmak, alacağınız geri dönüşüme doğrudan doğruya etki edecek unsurlardandır. Ara ödemelerle fonlarınızın istikrarlı büyümesini sağlamak da bir diğer önemli nokta.

Birçok avantajı içinde barından bireysel emeklilik sistemi, katılımcılarına farklı haklar da tanımaktadır. Bu haklar hakkında bilgi sahibi olarak, sisteme dahil olma sürecinizi hızlandıracağınızdan eminiz.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki Temel Haklar

 

Fon Dağılımı Değişikliği

Bireysel emeklilik hesabınızdaki birikimleri ve yatırdığınız katkı paylarının dağılım oranları ve tutarlarını yıl içerisinde azami olarak 6 kere değiştirebilirsiniz.

Emeklilik Plan Değişikliği

Dilediğiniz takdirde emeklilik planını yıl içerisinde 4 kere değiştirebilirsiniz.  

Hakların Kullanımı

BES sözleşmelerinde, sözleşmeden doğan haklar kural dahilinde katılımcılar tarafından kullanılır.  Sistemden ayrılma ve hesabına katkı payı ödeyen kişi tarafından kullanımı kararlaştırılır.

Yapılan Yatırımlar ve Cayma Hakkı

Sözleşme imzalanma tarihi itibari ile 60 gün içerisinde sözleşmeden cayma hakkı bulunur. O güne kadarki fon getirileri ile birlikte 10 iş günü içerisinde iadesi yapılır.

Yatırıma Ara Verme ve Katkı Payı Değişikliği

Emeklilik sözleşmesi gereğince sigorta sahini istediği zaman katkı  payını azaltabilir ya da arttırabilir. Sigortalının maddi giderleri doğrultusunda katkı payı yatırılmasına ara verme hakkı vardır.

Sistemden Ayrılma

BES sisteminden katılımcı emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılmak isterse; bes giriş tarihinden kaynaklanan süreye ilişkin haklarını kaybeder.

Şirket sistemden ayrılma halinde doğabilecek sonuçları, talep formunu ve hesap özetini katılımcıya 5 iş günü içersinde iletir. Talep formunun doldurularak şirkete gönderilmesi durumunda; bes hesabındaki birikim ve devlet katkısı, yasal kesintiler yapılarak formun şirkete ulaştığı tarihten itibaren 20 iş günü içinde katılımcıya ödenir.

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun BES fiyatları hakkında bilgilere ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL