Bireysel Emeklilik Kesinti Oranları | BES | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emeklilik Kesinti Oranları Düşüyor mu?

BES’te yaşanan gelişmeler ve BES katılımcılarına dair bilgilerle birlikte BES kesintilerine dair bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dönüşüm Programı'ndaki açıklamasında Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) kesinti oranlarının düşeceğini ifade eden açıklamalarda bulundu. Başbakan Davutoğlu;  "Kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştıracağız." dedi. Bu açıklamayla bireysel emeklilikte kesinti oranlarının biraz daha aşağı çekileceğinin sinyalini vermiş oldu. BES’teki kesintinin oranlarının uluslararası düzeylerde olması planlanıyor. 

Başbakan Davutoğlu, 2015’ten sonra işe başlayan kişilerin ise otomotik olarak bireysel emeklilik sistemine katılacağı açıklamasında da bulundu. Böylece; yeni yılın ilk ayından itibaren fona para aktarımı yapılacak, devlet de % 25 katkı sağlayacak.

BES'te otomotik katılım dönemi yazımızda otomatik katılım döneminin ilk haberlerini vermiştik. Otomatik katılımını kısaca tanımalamak gerekirse; işe başlayan bir çalışanın adına otomatik olarak bir bireysel emeklilik hesabı açılması ve ilk aydan başlayarak maaşından katkı payı kesintisi yapılmasına dayanan sistem olarak tanımlanabilir.  

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

10. Kalkınma Planı ve Hükümet Programı'nda yer alan 25 yapısal dönüşüm programı içinde bulunan Yurtiçi Tasarrufların Artırılması ve İsrafın Önlenmesi Eylem Planı'na göre tasarrufların uzun vadeli araçlara kaydırılması, bir hükümet politikası olarak ele alınacak. Bu nedenle BES’e dahil olan kişilerde arttırıma gidilmesi amaçlanıyor ve bu yönde teşvikler yapılıyor.

Değerlendirmeler sonrasında yönetmeliğin yeniden gözden geçirilmesi ve gerekli revizelerin yapılması planlanıyor. Bütün bu planların dışında 2015 yılında BES'te ortalama kalış süresinin artırılmasına yönelik çalışmalar, sağlık sigortalarında vergisel uygulamalar da değerlendirmelerin konusu içerisinde yer alıyor.

Siz de tasarruf yapamayanlardansanız BES'e dahil olabilir, emekliliğinizin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Üstelik BES emekliliğinizin gerçekleşmesi halinde; BES planından, birikiminizi isterseniz toplu olarak, isterseniz de her ay emekli maaşı şeklinde alabilirsiniz.

Sisteme Sigortam.net'in kolay sigorta işlemleriyle dahil olabilmek için Bireysel Emeklilik Başvurusu Formunu doldurmanız yeterlidir.

 


Benzer İçerikler

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşliyor?

Bireysel emeklilik aktif çalışma hayatımızın sona ermesiyle, düşüş gösteren gelir seviyemiz için alınacak en güzel önlemlerden biridir. 

Devamını Oku

Bireysel Emeklilikte Vergi Avantajları İçin 5 Yol!

Bireysel emeklilikte vergi avantajı prim ödeme döneminde ve emeklilikte ayrı ayrı belirlenmiştir. Primlerinizi ödeyerek geleceğiniz için birikim yapmaya, vergi avantajı ile ayrıca kazanmaya devam edersiniz. 

Devamını Oku

Neden BES Yaptırmalıyım?

Var olan sistem bugün bile pek çok ihtiyacı karşılayamamaktayken BES planlarının ilerleyen günlerde artarak devam eden bir ihtiyaç haline geleceği açıkça görülmektedir.

Devamını Oku