Bireysel Emeklilik Kesinti Oranları Düşüyor mu?

22 Aralık 2014

BES’te yaşanan gelişmeler ve BES katılımcılarına dair bilgilerle birlikte BES kesintilerine dair bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dönüşüm Programı'ndaki açıklamasında Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) kesinti oranlarının düşeceğini ifade eden açıklamalarda bulundu. Başbakan Davutoğlu;  "Kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştıracağız." dedi. Bu açıklamayla bireysel emeklilikte kesinti oranlarının biraz daha aşağı çekileceğinin sinyalini vermiş oldu. BES’teki kesintinin oranlarının uluslararası düzeylerde olması planlanıyor. 

Başbakan Davutoğlu, 2015’ten sonra işe başlayan kişilerin ise otomotik olarak bireysel emeklilik sistemine katılacağı açıklamasında da bulundu. Böylece; yeni yılın ilk ayından itibaren fona para aktarımı yapılacak, devlet de % 25 katkı sağlayacak.

BES'te otomotik katılım dönemi yazımızda otomatik katılım döneminin ilk haberlerini vermiştik. Otomatik katılımını kısaca tanımalamak gerekirse; işe başlayan bir çalışanın adına otomatik olarak bir bireysel emeklilik hesabı açılması ve ilk aydan başlayarak maaşından katkı payı kesintisi yapılmasına dayanan sistem olarak tanımlanabilir.  

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

10. Kalkınma Planı ve Hükümet Programı'nda yer alan 25 yapısal dönüşüm programı içinde bulunan Yurtiçi Tasarrufların Artırılması ve İsrafın Önlenmesi Eylem Planı'na göre tasarrufların uzun vadeli araçlara kaydırılması, bir hükümet politikası olarak ele alınacak. Bu nedenle BES’e dahil olan kişilerde arttırıma gidilmesi amaçlanıyor ve bu yönde teşvikler yapılıyor.

Değerlendirmeler sonrasında yönetmeliğin yeniden gözden geçirilmesi ve gerekli revizelerin yapılması planlanıyor. Bütün bu planların dışında 2015 yılında BES'te ortalama kalış süresinin artırılmasına yönelik çalışmalar, sağlık sigortalarında vergisel uygulamalar da değerlendirmelerin konusu içerisinde yer alıyor.

Siz de tasarruf yapamayanlardansanız BES'e dahil olabilir, emekliliğinizin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Üstelik BES emekliliğinizin gerçekleşmesi halinde; BES planından, birikiminizi isterseniz toplu olarak, isterseniz de her ay emekli maaşı şeklinde alabilirsiniz.

Sisteme Sigortam.net'in kolay sigorta işlemleriyle dahil olabilmek için Bireysel Emeklilik Başvurusu Formunu doldurmanız yeterlidir.

 


Okumaya Devam Edin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi 18 yaş üstü, çalışan veya çalışmayan vatandaşların, emeklilik birikimlerini değerlendirebilecekleri bir sistemdir.

BES'ten Nasıl Emekli Olunur?

Bireysel emeklilik ile nasıl emekli olunacağına dair bilgileri sayfamızdan alabilirsiniz.