Bes Ödemeleri | BES | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES Ödemeleri Hangi Durumlarda Gerçekleşir?

BES ödemeleri, 10 yıllık prim ödenmesi ve 56 yaşın doldurulması koşulu ile gerçekleşir. Kişiler ister birikimlerini toplu tazminat olarak alır, isterlerse emekli maaşı şeklinde aylık ödemeler talep edebilirler. BES devlet katkısı ödemeleri ise yıllara göre ayrı ayrı hesaplanarak gerçekleştirilir.

3 yıl boyunca Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kalan katılımcılar, sistemde geçirdikleri süreye bağlı olarak bu katkıyı kullanabilirler. 3. yılın sonunda sistemde çıkanlar devlet katkısının % 15’ini, 6. yılın sonunda sistemden çıkanlar % 35’ini, 10. yılın sonunda emeklilik yaşını beklemeden sistemden çıkanlar ise % 40’ını almaya hak kazanırlar. 10 yıl prim ödeyen ve 56 yaşını dolduran katılımcılar, devlet katkısının tamamına hak kazanmış olurlar.

Kişinin aynı şirkette veya farklı şirketlerde birden fazla emeklilik sözleşmesi varsa, tüm emeklilik sözleşmelerinden emekliliğe hak kazanabilmesi için, en az bir emeklilik sözleşmesinden emekliliğe hak kazanmış olması yeterlidir. Ayrıca, kişi bir sözleşmesinden emeklilik hakkını kullanmak üzere şirketinden talepte bulunurken, diğer sözleşmeleri içinde bu hakkı kullanmak istediğini şirketine bildirmesi gerekiyor. Aksi takdirde, diğer sözleşmeler kendi koşullarına göre değerlendirilmeye tabi tutulacak ve her biri için ayrı ayrı 10 yıl katkı payı ödeme ve emeklilik yaşı olan 56 yaşını tamamlama koşulu aranacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Sisteme katılmak için tek yapmanız gereken ise, şirketinizi seçmek. İşte bu noktada Sigortam.net yanınızda. Sadece başvuru formumuzu doldurmanız yeterli.


Benzer İçerikler

Bireysel Emeklilik Büyümeye Devam Ediyor

Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili yılın ilk 6 ayındaki sektör verilerini değerlendiren Anadolu Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü M.Uğur Erkan önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

BES İptal Edilirse Ne Olur?

Bireyse Emeklilik Sistemine Sigortam.net ayrıcalıklarıyla sahip olun, kendinizi ve sevdiklerinizi huzurla koruyun.

Devamını Oku

BES’teki Haklarınızı Biliyor musunuz?

Kişilere pek çok anlamda kolaylık sağlayan bireysel emeklilik sistemi, katılımcıların tercihlerine de önem vererek pek çok hak tanır.

Devamını Oku