444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES Ödemeleri Hangi Durumlarda Gerçekleşir?

BES ödemeleri, 10 yıllık prim ödenmesi ve 56 yaşın doldurulması koşulu ile gerçekleşir. Kişiler ister birikimlerini toplu tazminat olarak alır, isterlerse emekli maaşı şeklinde aylık ödemeler talep edebilirler. BES devlet katkısı ödemeleri ise yıllara göre ayrı ayrı hesaplanarak gerçekleştirilir.

3 yıl boyunca Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kalan katılımcılar, sistemde geçirdikleri süreye bağlı olarak bu katkıyı kullanabilirler. 3. yılın sonunda sistemde çıkanlar devlet katkısının % 15’ini, 6. yılın sonunda sistemden çıkanlar % 35’ini, 10. yılın sonunda emeklilik yaşını beklemeden sistemden çıkanlar ise % 40’ını almaya hak kazanırlar. 10 yıl prim ödeyen ve 56 yaşını dolduran katılımcılar, devlet katkısının tamamına hak kazanmış olurlar.

Kişinin aynı şirkette veya farklı şirketlerde birden fazla emeklilik sözleşmesi varsa, tüm emeklilik sözleşmelerinden emekliliğe hak kazanabilmesi için, en az bir emeklilik sözleşmesinden emekliliğe hak kazanmış olması yeterlidir. Ayrıca, kişi bir sözleşmesinden emeklilik hakkını kullanmak üzere şirketinden talepte bulunurken, diğer sözleşmeleri içinde bu hakkı kullanmak istediğini şirketine bildirmesi gerekiyor. Aksi takdirde, diğer sözleşmeler kendi koşullarına göre değerlendirilmeye tabi tutulacak ve her biri için ayrı ayrı 10 yıl katkı payı ödeme ve emeklilik yaşı olan 56 yaşını tamamlama koşulu aranacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Sisteme katılmak için tek yapmanız gereken ise, şirketinizi seçmek. İşte bu noktada Sigortam.net yanınızda. Sadece başvuru formumuzu doldurmanız yeterli.


Benzer İçerikler

Neden BES Yaptırmalıyım?

Var olan sistem bugün bile pek çok ihtiyacı karşılayamamaktayken BES planlarının ilerleyen günlerde artarak devam eden bir ihtiyaç haline geleceği açıkça görülmektedir.

Devamını Oku

BES Erken Ayrılma Ücreti (Stopaj) Nasıl Uygulanır?

Bireysel Emeklilik Sitemi (BES) kapsamından ayrılan kişiler için uygulanan stopaj ücreti, önceki yıllarda toplam miktar üzerinden hesaplanıyordu. Ancak daha sonra bu uygulama değiştirildi. Yeni düzenlemeye göre sistemden erken ayrılanların ödeyecekleri kesinti yalnızca anapara üzerinden hesaplanacak, anaparanın getirisi üzerinden bir kesinti olmayacak.

Devamını Oku

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

Devamını Oku