BES Otomatik Katılım Yılı Belli Oldu

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde otomatik katılıma geçiş çalışmalarının olduğuna ''BES'te Otomatik Katılım Dönemi'' yazımızda değinmiştik. Katılım uygulamasına kısaca değinmek gerekirse; BES’teki otomatik katılım, işe yeni başlayanlar için geçerli olacak ancak, sözleşmeyi devam ettirmek ya da ettirmemek kişilerin elinde olan bu durum.

Konu ile ilgili açıklama yapan  TSB Genel Sekreteri Kalkavan, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde otomatik katılım uygulamasının 2015 ya da 2016 yılında hayata geçilmesini planladıklarını belirtti. 

Kalkavan, BES’teki devlet katkısı uygulamasının pozitif etkisinin 2014 yılında da devam ettiğini, 12 Aralık 2014 itibari ile%20 oranında artış göstererek 5 milyonu geçtiğini söyledi.
 

 

Devlet katkısının hayata geçirilmesiyle 2013 ve 2014 yılında Bireysel Emekliliğe katılan sayısında artış yaşandığını bunun, 2015 yılı içerisinde de bu artışın devamını umduklarını belirtti.

2015 yılında beklenilen artışın yaşanması ile birlikte 6 milyın katılımcıya ulaşılması durumunda yaşanacaklar konusunda öngörüde bulunan Kalkavan, "Fon tutarı için tahmin etmek zor. 2013'te fon fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisi 2014'te sona erdi ve bu yıl yüksek fon getirileri elde edildi. Piyasa koşullarının bu şekilde devam etmesi halinde 2015 yılının sisteme yüksek getiride bulunmasını bekliyoruz.’’ Dedi.

Devlet Katkısı’nın Avantajı 2015’te de Devam Edecek

Devlet katkısı uygulamasının 2015 yılında da katılımcıları cezbedeceği tahmininde bulunan Kalkavan, bununla birlikte çalışanların BES'te otomatik katılımının sağlandığı bir sistem üzerinde çalışıldığını,  bu uygulamanın  2015 veya 2016'da hayata geçmesini umduklarını belirtti ve 2015’te elde edilmesi planlanan tasarrufun milli gelirin payı içerisinde %15,2 oranında olmasını beklediklerini ifade etti.

Siz de tasarruf yapamayanlardansanız BES'e dahil olabilir, yaşam standartlarınız düşmeden emekliliğinizin keyfini yaşayabilirsiniz. Üstelik BES emekliliğinizin gerçekleşmesi halinde; BES planından, birikiminizi isterseniz toplu olarak, isterseniz de her ay emekli maaşı şeklinde alabilirsiniz.

Sisteme dahil olabilmek için Bireysel Emeklilik Başvurusu Formunu doldurun, devlet katkısı ile desteklenen sistemin avantajlarını kaçırmayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL