444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES’te Otomatik Katılım Ne Zaman Başlıyor?

BES’teki yeni gelişmelere, ‘’BES'te Otomatik Katılım Dönemi’’ başlıklı yazımızda yer vermiştik. Bu konuda yeni gelişmeler üzerine açıklamalarda bulunan Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, bireysel emeklilikte otomatik katılımın pilot uygulamasına nisan ayında başlandığını vurguluyarak, ‘’Ekimde işverenlerle değerlendirmelerde bulunulacak, 2015 Ocak Ayı’nda sonuca ulaşılacak.’’ dedi.

Bostan, işe yeni başlayan çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılımının otomatik sağlanacağını fakat, BES sözleşmesinin devam etmesinin gönüllü olacağını söyledi.

Pilot uygulama aşamasında olan ‘otomatik katılım’ ile ilgili bilgiler veren Bostan, Devlet katkısı ile katılımcı sayısındaki artışın beklentileri karşılasa da sistemdeki katılım seviyesinin düşük olduğunu belirten, Bostan, ‘’Hazine, kurumsal katılımı arttırmak için otomatik katılımı gündeme getirdi, çalışmalar hala devam ediyor. Buna göre; işe yeni başlamış olan çalışanların BES’e otomatik katılımları sağlanacak ancak, sözleşmeyi devam ettirmek ya da ettirmemek kişiler kalacak.’’ Dedi.  

BES’te devlet katkısı için detaylı bilgi almak için ‘’BES'te Devlet Katkısı Hakkında Merak Edilenler’’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Otomatik katılım için pilot uygulamaların nisanda başladığını ifade eden Bostan, ‘’ Ekimde işverenlerle değerlendirme sonrası için 2015’in Ocak ayında sonucun raporlanmasını bekliyoruz.’’ Dedi.

Otomatik Katılım İşveren için Avantajlı

Otomatik katılım sürecinin tüm taraflar için kazançlı olacağına değinen Bostan, sözlerini şöyle devam ettirdi. ‘’ Otomatik katılımın ciddi anlamda desteklenmesi halinde hem birey hem de sektör için olumlu sonuçlar doğacaktır. İlk aşamada sistem dahil olacak yüksek sayısa katılımcı ve fon birikimi ile bir ivme yakalanacağını, sonrasında sistemde dengenin oturmasını bekliyoruz. 

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Uygulama işverenler için de avantajlar sağlıyor. Örneğin; çalışan adına ödenen tutarlar gider olarak gösterilebilecek, vergi tarifesinden indirime gidilebilecek. İşveren katkısı ve düşük kesinti oranları çalışanların işyerine bağlılığını arttıracak. 

Otomatik katılım uygulaması, işveren ve çalışlanların arasındaki iş ilişkisini olumlu şekilde etkileyecek ve nitelikli çalışanların rakip şirketlere geçme isteğini azaltacak.’’

‘’ Yeni uygulama işveren için olumsuz bir durum yaratacak mı?’’ Sorusuna ise Bostan’nın yanıtı şöyle; ‘’ Sıkıntı yaratabilecek nokta; işverenin alt yapısını hazırlama konusu. Ekonominin daha iyi olması, bireylerin refah seviyelerinin artması için uygulamanın öneminin farkına varılması, alt yapı çalışmalarının tamamlanarak desteklenmesini bekliyoruz.’’ Şeklinde açıklamada bulunuldu.

BES’in 2014 yılına çok iyi başladığını da sözlerine ekleyen Bostan ‘’ 2014’ün ilk 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla fon büyüklüğü 5.2 milyar TL, katılımcı sayısında da 549.000 kişilik artış oldu. BES katılımcı sayısı 4.7 milyon kişiyi aştı. 2014 yılının sonunda sektörün 33 milyar fon büyüklüğü ile  5 milyon kişiyi aşan BES katılımcısına ulaşmasını bekliyoruz.’’ Dedi.

Siz de devlet katkısı ile desteklenen sisteme katılımcı olmak bireysel emeklilik başvuru formunu doldurun, emekliliğinizin keyfini doyasıya yaşayın.

 


Benzer İçerikler

Anadolu Hayat’tan Ömür Boyu Emeklilik Açıklaması

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, 1 Ekim'de uygulamaya girecek bireysel emeklilikte ömür boyu maaş seçeneği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım % 30 arttı

Dünyanın önde gelen yönetim danışmanlığı şirketlerinden The Boston Consulting Group (BCG), Türkiye’deki BES’e yönelik analiz yaptı. Sonuca göre, yeni düzenleme sayesinde BES’e katılımın % 30 artığı ortaya çıktı./

Devamını Oku

BES’te Son Rakamlar Açıklandı

Bireysel emeklilikte %25 devlet katkısı ile yeni dönem başladı. Devlet katkısının etkisiyle Ocak’ta sisteme dahil olanların sayısıda bir önceki yıla göre 3 katına çıktı.
 

Devamını Oku