BES Özellikleri | BES | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bes Özellikleri

Uzun vadeli en güvenli yatırım çeşitlerinden biri olan BES Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından denetlenmektedir. 

Bireysel Emeklilik Sistemi; SSK, Bağkur, Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemlerinin yerine gelen bir sistem değil tamamlayan, destekleyen bir sistemdir.

Ülkemizde ortalama yaşam süresinin 70-74 olduğunu düşündüğümüzde var olan SGK’nın pek çok ihtiyacı karşılayamayacağı aşikar.

Devlet katkısı ile desteklenen BES planının ilerleyen günlerde artarak devam edecek bir ihtiyaç haline geldiği görülüyor. 

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!
Gittikçe artan bir ihtiyaç halini alan BES'in özelliklerini ve ''Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşliyor?'', öğrenin. Sisteme dahil olmak için daha fazla zaman kaybetmeyin.

Biresyel Emeklilik Sisteminin Özellikleri
 

 • Prim miktarının belirlenen tutarın altında olmaması şartı ile yıl içerisinde değişikliğe uğrayabilir. Dilerseniz fazla ve ara ödemeler yapabilirsiniz. 
   
 • BES için şirket seçme ve sistem içerisinde en az 1 yıl kalma şartı ile şirket değişikliğine gidebilirsiniz.
   
 • Aynı sigorta şirketi yahut veya farklı şirketlerden birden fazla BES poliçesine sahip olabilirsiniz.
   
 • BES birikimlerinizi bir defada talep edebileceğiniz gibi, yıllık gelir sözleşmesi ile belli aralıklarla da alabilirsiniz.
   
 • Bireysel Emeklilik Sistemi, vergi avantajları konusunda da önemli ölçüde avantajlıdır.
   
 • Bu avantajlara baktığımızda;

1- Ücretliler için; BES’de ödemiş olduğunuz katkı paylarını, ödediğiniz aydaki  brüt ücretin %10’nu ve yıllık brüt asgari ücretin yıllık tutarı aşmaması halinde gelir vergisi miktarından düşebilirsiniz.

2- Yıllık bildirim verenler; yıllık gelirin %10’nu ve brüt asgarisinin yıllık tutarını aşmaması ve ödediğiniz katkı payının gelirinin elde edildiği yılda ödemeniz şartıyla vergi miktarından düşebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun BES fiyatları hakkında bilgilere ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.


Benzer İçerikler

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Unsurları

Bireysel Emeklilik Sisteminin temel unsurlarını öğrenin, sevdiklerinizi ve geleceğinizi güvence altına alın.

Devamını Oku

Devlet Katkısı Olarak Ödenen Tutar Nasıl Hak Edilir?

Yeni BES düzenlemesi ile vergi avantajının yerini devlet katkısı aldı. Bu şekilde yatırılan katkı payı tutarının %25’i kadar ek bir tutar devlet katkısı olarak BES sözleşmesine bağlı ayrı bir hesapta biriktirilir ve yatırıma yönlendirilir.

Devamını Oku