BES Sigortacılık Sektörünü Geliştiriyor

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, bireysel emekliliğin sigortayı da olumlu yönde etkilediğine dikkat çekti.

Bostan, gün geçtikçe olumlu gelişmelerle katılımcı sayısını arttıran BES’in fon büyüklüğünün yıl sonunda 33 milyar TL’ye ulaşacağını ve katılımcı sayısının 5 milyonu aşacağını öngördüğünü belirtti.

Bostan, 2013 yılında bireysel emeklilik sisteminde %25 oranında devlet katkısının sağlanması ile sistemin büyük oranda ilerleme kaydettiğine dikkat çekti. Örneğin ayda sisteme 100 TL ücret ödüyorsanız bu ücrete 25 TL’de devlet katkıda bulunuyor. Sistemden nasıl faydalanacağınızla ilgili ayrıntılı bilgiyi “Bes'te Devlet Katkısı Ne Zaman ve Nasıl Alınır?” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sistemdeki devlet katkısının vatandaşlarda olumlu düşünceler yarattığını ve bu sayede sistemin öneminin daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Bostan, 2013 yılı devlet katkısı uygulamasından sonra bir önceki yıla göre kıyaslama yapıldığında katılımcı sayısının 1 milyonu geçtiğinin görüldüğünü, bu durumun olumlu ilerleyişi gösteren en önemli verilerden biri olduğunun altını çizdi.

Sistemin 2013 yılındaki yükselişi 2014’te de devam ettirdiğini açıklayan Bostan, BES’in sigortacılık sektörünü yakından etkilediğini dile getirdi. Türkiye ekonomisinin gelişmesinin sigorta sektörünü doğrudan büyüttüğünü vurgulayan Bostan, bu sözlerini detaylandırdı. Ekonominin büyümesi ile kişilerin maddi açıdan refah olduklarını dolayısıyla risklere karşı önlem aldıklarını ve tasarruf alanlarına yöneldiklerini aktaran Bostan, yine de sistemin Türkiye’de gelişmiş ülkelere kıyasla geride kaldığını fakat gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için sistemin gelişiminin de büyük olacağını, önünün açık olduğunu vurguladı.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Ülkemizde Sigortacılık Bilincinin Yerleşmesi Gerekiyor

Devletin sisteme büyük oranda destek vermesi ve katkı payı, vergi avantajı gibi fırsatlar sağlamasına rağmen sigortacılık bilincinin tam anlamıyla oturmadığına dikkat çeken Bostan, içinde bulunduğumuz dönemin aslında fırsatlarla dolu bir dönem olduğunu, devletin reklamlarla ve ekonomi politikalarıyla vatandaşları bilinçlendirmeye çalıştığını dile getiriyor.

Bostan’a göre asıl sorun vatandaşlar ve sektördeki profesyoneller arasında doğru iletileşimin kurulamamış olması. Detaylandıracak olursak; sektördeki prefesyonellerin hedef kitleye yönelik uygun bir dil geliştiremediği için sistemin öneminin doğru şekilde anlatılamadığını savunuyor. Diğer bir sıkıntının ise toplumun finansal okur yazarlığının yüksek seviyede olmaması, finansal terimlere uzak kalmış olması ve dolayısıyla da finansal sistemlere karşı mesafeli duruyor olmasının neden olduğunu söylüyor.

BES’in avantajlarından yararlanarak gelecekte refah yaşamak aslında elinizde. Küçük birikimler yapın, maddi ve manevi olarak huzurlu olun. Sisteme katılmadan önce "Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 Önemli Detay" yazımızı incelemenizde fayda var. Sigortam.net’tenbes başvuru formunu doldurun, sigorta uzmanlarımız size en kısa sürede ulaşsın. Sistemle ilgili merak ettiklerinizi danışarak sisteme kaydolun, kafanızdan gelecek kaygısını atın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL