BES Stopaj Ücreti | BES | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES Erken Ayrılma Ücreti (Stopaj) Nasıl Uygulanır?

Çalışırken sürdürdüğünüz rahat yaşamı emeklilik hayatında da yaşamayı elbette ki istersiniz. İşte bireysel emeklilik ile bunu yapmanız mümkün. Böylece küçük birikimlerle hayalini kurduğunuz rahat ve huzurlu bir emekliliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sitemi (BES) kapsamından ayrılan kişiler için uygulanan BES erken ayrılma ücreti (stopaj), önceki yıllarda toplam miktar üzerinden hesaplanıyordu. Ancak daha sonra bu uygulama değiştirildi. Yeni düzenlemeye göre sistemden erken ayrılanların ödeyecekleri kesinti yalnızca anapara üzerinden hesaplanacak, anaparanın getirisi üzerinden bir kesinti olmayacak.

10 yıldan önce sistemden ayrılanlar için bu oran anapara üzerinden % 15 iken, 10 yıl prim ödemiş ancak emeklilik yaşını doldurmamış olanlar için % 10. Emeklilik hakkı kazanmış olmasına rağmen birikimini nakden çekmek isteyenler veya ölüm, maluliyet gibi sebeplerle sistemden ayrılanlara ise % 5 stopaj kesintisi uygulanacak.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak başvurunuzu Sigortam.net'ten hemen yapın.


Benzer İçerikler

BES Ödemeleri Hangi Durumlarda Gerçekleşir?

BES ödemeleri, 10 yıllık prim ödenmesi ve 56 yaşın doldurulması koşulu ile gerçekleşir. Kişiler ister birikimlerini toplu tazminat olarak alır, isterlerse emekli maaşı şeklinde aylık ödemeler talep edebilirler. BES devlet katkısı ödemeleri ise yıllara göre ayrı ayrı hesaplanarak gerçekleştirilir.

Devamını Oku

BES Hakkında Yanlış Bilinenler

BES hakkında yanlış bilinenler sistemin avantajını değerlendirmenize engel olabiliyor. BES ile ilgili doğruları öğrenin, sisteme erkenden dahil olun!

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Unsurları

Bireysel Emeklilik Sisteminin temel unsurlarını öğrenin, sevdiklerinizi ve geleceğinizi güvence altına alın.

Devamını Oku