BES Stopaj Ücreti | BES | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES Erken Ayrılma Ücreti (Stopaj) Nasıl Uygulanır?

Çalışırken sürdürdüğünüz rahat yaşamı emeklilik hayatında da yaşamayı elbette ki istersiniz. İşte bireysel emeklilik ile bunu yapmanız mümkün. Böylece küçük birikimlerle hayalini kurduğunuz rahat ve huzurlu bir emekliliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sitemi (BES) kapsamından ayrılan kişiler için uygulanan BES erken ayrılma ücreti (stopaj), önceki yıllarda toplam miktar üzerinden hesaplanıyordu. Ancak daha sonra bu uygulama değiştirildi. Yeni düzenlemeye göre sistemden erken ayrılanların ödeyecekleri kesinti yalnızca anapara üzerinden hesaplanacak, anaparanın getirisi üzerinden bir kesinti olmayacak.

10 yıldan önce sistemden ayrılanlar için bu oran anapara üzerinden % 15 iken, 10 yıl prim ödemiş ancak emeklilik yaşını doldurmamış olanlar için % 10. Emeklilik hakkı kazanmış olmasına rağmen birikimini nakden çekmek isteyenler veya ölüm, maluliyet gibi sebeplerle sistemden ayrılanlara ise % 5 stopaj kesintisi uygulanacak.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak başvurunuzu Sigortam.net'ten hemen yapın.


Benzer İçerikler

BES Sigortacılık Sektörünü Geliştiriyor

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan bireysel emeklilik sistemi ile ilgili açıklama yaptı. Siz de sisteme kaydolun geleceğinizi güvence altına alın.

Devamını Oku

BES’teki Haklarınızı Biliyor musunuz?

Kişilere pek çok anlamda kolaylık sağlayan bireysel emeklilik sistemi, katılımcıların tercihlerine de önem vererek pek çok hak tanır.

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik ile Hayat Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortaları birbirinden ayrı mevzuatlara ve içeriklere sahiptir.

Devamını Oku