444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

19 Nisan 2012
Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi
 
Sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir rol üstlenmek üzere 2003 yılında faaliyete geçen Bireysel Emeklilik Sistemi, yılsonu itibariyle 10’uncu yılını doldurmuş olacak. Sistemle ilgili bir değerlendirme yapan Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, katılımcı sayısı, fon büyüklüğü, faaliyet gösteren şirketlerin alt yapı kaliteleri ve kamuoyunda yaratılan farkındalık açısından tatmin edici sonuçlara ulaşıldığını söyledi.
 
 
Küntay, “Sistem, sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdi. Öte yandan, sistem, katılımcı devamlılık oranları ve katkı payı tahsilat oranları açısından incelendiğinde ulaşılan noktanın arzu edilen düzeyin altında kaldığı izlenmektedir” dedi.
 

‘Vergi Teşviği Pozitif Etki Yaratır’

 
Sistemde yeni bir başlangıç yapmak üzere; ilki, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde geliştirilmesi gerektiği düşünülen alanlara yönelik bir reform çalışması, diğeri ise emeklilik döneminin maaş uygulamaları açısından düzenlenmesi olmak üzere iki temel yaklaşımın belirleyici olacağını düşündüklerini belirten Küntay sözlerine şöyle devam etti:
 
Sigorta ve emeklilik pazarında faaliyet gösteren şirketlerin konuyla ilgili beklentileri, vergiyle ilgili muhtelif düzenlemelerden, kıdem tazminatı fonlarının BES için takip edilmesine veya uzaktan satışa imkân sağlayan düzenlemelerden, mesleki zorunlu emeklilik planlarının ortaya çıkmasına kadar geniş bir alana yayılıyor. Öncelikle, vergi indirim oranlarının artırılması ve oluşan tutarların ayrı bir fon altında takip edilmesine yönelik düzenlemelerin, gerek katkı payı tutarlarının gerekse devamlılık oranlarının artışı açısından pozitif bir etki sağlayacağını düşünüyoruz.”

Okumaya Devam Edin

Bireysel Emeklilik Sistemi Değişiyor

18 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti

26 Nisan 2012 Perşembe
Bireysel emeklilik sistemine (BES) getirilecek yeni düzenlemeler 17 Nisan 2012 tarihinde Ali Babacan tarafından açıklandı. Konuyla ilgili yorumlarımıza geçmeden önce gelin isterseniz bu düzenlemelerin neler olacağına bir göz atalım.

Ömür Boyu Emeklilik Maaşı Geliyor

23 Mayıs 2012 Çarşamba
Bireysel emeklilik şirketleri, katılımcılarının emekli olduktan sonraki tüm yaşamı boyunca yani ‘ömür boyu’ emekli aylığı almasını sağlayacak düzenleme için Hazine’ye öneri götürdü.