BES Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem| Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi
 
Sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir rol üstlenmek üzere 2003 yılında faaliyete geçen Bireysel Emeklilik Sistemi, yılsonu itibariyle 10’uncu yılını doldurmuş olacak. Sistemle ilgili bir değerlendirme yapan Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, katılımcı sayısı, fon büyüklüğü, faaliyet gösteren şirketlerin alt yapı kaliteleri ve kamuoyunda yaratılan farkındalık açısından tatmin edici sonuçlara ulaşıldığını söyledi.
 
 
Küntay, “Sistem, sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdi. Öte yandan, sistem, katılımcı devamlılık oranları ve katkı payı tahsilat oranları açısından incelendiğinde ulaşılan noktanın arzu edilen düzeyin altında kaldığı izlenmektedir” dedi.
 

‘Vergi Teşviği Pozitif Etki Yaratır’

 
Sistemde yeni bir başlangıç yapmak üzere; ilki, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde geliştirilmesi gerektiği düşünülen alanlara yönelik bir reform çalışması, diğeri ise emeklilik döneminin maaş uygulamaları açısından düzenlenmesi olmak üzere iki temel yaklaşımın belirleyici olacağını düşündüklerini belirten Küntay sözlerine şöyle devam etti:
 
Sigorta ve emeklilik pazarında faaliyet gösteren şirketlerin konuyla ilgili beklentileri, vergiyle ilgili muhtelif düzenlemelerden, kıdem tazminatı fonlarının BES için takip edilmesine veya uzaktan satışa imkân sağlayan düzenlemelerden, mesleki zorunlu emeklilik planlarının ortaya çıkmasına kadar geniş bir alana yayılıyor. Öncelikle, vergi indirim oranlarının artırılması ve oluşan tutarların ayrı bir fon altında takip edilmesine yönelik düzenlemelerin, gerek katkı payı tutarlarının gerekse devamlılık oranlarının artışı açısından pozitif bir etki sağlayacağını düşünüyoruz.”

Benzer İçerikler

Bireysel Emeklilik Uzun Vadeli Düşünülmeli

ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik, yaptığı açıklamada bireysel emeklilik sistemiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Devamını Oku

BES’ten 12 Bin Kişi Emekli Oldu!

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM)’nin Temmuz ayı bilgilerine göre Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’ten 12 bin kişi emekli oldu.

Devamını Oku

Sigortacılık Müfredeta Giriyor

Sigortacılık dersi ilköğretim müfredatına giriyor. Emeklilik yaşı tartışmalarının gölgesinde hükümet ‘sigortacılık’ konusunda tabana inecek. 

Devamını Oku