Bireysel Emeklilikte Vergi Avantajları İçin 5 Yol!

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) çalışan ya da çalışmayan 18 yaş üzeri herkesin kayıt olabileceği bir sistemdir.

BES, sizlere ilerleyen yaşlarda mevcut emekli maaşın yanı sıra ek bir güvence sağlayan emeklilik hayatı sunar. Bes planı yaparak daha refah bir emeklilik hayatı geçirebilirsiniz.

Yeni dönem BES düzenlemesi ile bireysel emeklilik sisteminde sunulan avantajlara ek olarak devlet katkısı da eklendi. Devlet, katılımcı tarafından ödenen katkı paylarının %25’i oranındaki tutarı katılımcının emeklilik hesabına ödüyor.

Bireysel emeklilikte vergi avantajı prim ödeme döneminde ve emeklilikte ayrı ayrı belirlenmiştir. Primlerinizi ödeyerek geleceğiniz için birikim yapmaya, vergi avantajı ile ayrıca kazanmaya devam edersiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES vergi avantajılarından nasıl yararlanacağınıza dair ayrıca detaylı bilgi almak için Bireysel Emeklilik Vergi Avantajı Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

BES Vergi Avantajları:

  • Emeklilik şirketi tarafından verilecek tahsilat makbuzu veya ödeyenin ad-soyad, ödeme dönemi, ödenen katkı payı tutarı, ödeme yapılan emeklilik şirketinin ünvanı ve ödemenin türüne (bireysel emeklilik katkı payı) ait bilgilerin yer alacağı banka dekontları, atm makbuzları, kredi kartı ekstreleri ve posta çeklerininin ilgili dönemde ibraz edilmesi gereklidir.
  • Katkı paylarının ilgili olduğu dönemde bildirilmesi çok önemlidir, çünkü geçmiş döneme ilişkin katkı payı ödemeleri indirime tabi olamamaktadır. Sadece ilgili olduğu dönemde vergi indiriminden yararlanılabilinir.
  • Yıllık beyannamede indirim konusu yapılacak ise katkı payının, beyannamenin ilgili olduğu yıl ile; ücretlere ilişkin yapılacak indirimde ise, prim veya katkı payının, ücretin ilgili olduğu ay ile ilişkili olması gerekmektedir. Ancak eğer ödemeler geçmiş dönem, cari dönem veya ileri dönemleri de içeriyorsa, geçmiş dönemlere ilişkin katkı payı tutarı ilgili olduğu kalan aylarda indirim konusu yapılabilir.
  • Belirlenmiş sınırların üzerinde katkı payı ödemesi yapıldıysa oran ve tutar yönünden sınırlamalar nedeniyle vergi matrahından indirilemeyen kısım daha sonraki dönemlerde de indirilemeyecektir.
  • Bireysel emeklilik sisteminde vergi avantajı, sözleşme bazında değil, ödenen katkı payı tutarı esas alınarak hesaplanmaktadır. Bu kapsamda katılımcının tüm emeklilik sözleşmelerine ödemiş olduğu katkı payları, elde edilen ücretin/beyan edilen gelirin %15’i ve brüt asgari ücretin yıllık tutarı sınırlamaları dikkate alınarak indirim konusu yapılabilir.

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun sigorta fiyatlarına ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL