BES'te Ömür Boyu Emekli Maaşı | BES | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES’e 100 Bin TL Yatırana Ömür Boyu Emekli Maaşı

BES’teki tasarrufları arttırmak amaçlı yeni yöntemler geliştirmeye başlayan ekonomi yönetimi, yeni formüller geliştirmeye başladı.

Yeni formüller arasında İngiltere’de uygulanan olan ‘zorunlu giriş’ sistemi ve sisteme 100.00 lira yatıran katılımcılara vefa edene kadar 500 lira emeklilik maaşı ödenmesi de bulunuyor.

İngiltere, ABD ve Almanya gibi BES’teki uygulamalarI inceleyen ekonomi bürokratları ikinci emeklilik için çerçeveler oluşturmaya başladı. Devletin vermiş olduğu sosyal güvenliğe ek olarak ‘Yıllık Gelir Sigortası’ ve iş yeri bazlı ‘'Otomatik Katılım Sistemi’ 'devreye girecek. Otomatik katılım ile ilgili detaylı bilgi için; ''BES'te Otomatik Katılım Dönemi'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Yıllık gelir sigortasıyla toplu para yatıranlara ölene kadar ikinci emeklilik maaşı bağlanırken,  otomatik katılım ile yeni işe başlayanlar için zorunlu olarak ikinci emeklilik sistemi devreye girecek. Edinilen bilgiye göre Türkiye’de sınırlı düzeyde uygulanan yıllık gelir sigortası, teşvik ve sağlanan kolaylıklarla tüm sistemi kapsar duruma getirilecek.

Uygulamanın önümüzdeki günlerde devreye girmesi bekleniyor.

 

Zorunlu Giriş, Gönüllü Çıkış Modeli

Geliştirilen yeni formüle göre örneğin; 100 bin lirasını bireysel emeklilik sistemine yatıran bir kişi, vefat edene kadar 500 lira emekli maaşı alacak. Sisteme toplu yatırılan miktar ve kişinin yaşına göre, alınacak miktar değişebilecek. ‘’Yıllık Gelir Sigortası’’ ve ‘’Otomatik Katılım Sistemi’’ dışında, ‘‘Zorunlu Giriş, Gönüllü Çıkış’’ modeli de uygulanmak istenen yöntemler arasında yer alıyor. Bu uygulamada şirket iş yerine yeni başlayan personelini zorunlu olarak ‘Otomatik Katılım’ adı altında sigortalayacak. Çalışan isterse sistemden ayrılabilecek.

 

Son Söz Ali Babacan’da

Ekonomi yönetiminin yürüttüğü BES'teki uluslararası formüller üzerindeki inceleme devam ediyor. Yeni BES planı ile ilgili son sözü Başbakan Yardımcısı Ali Babacan söyleyecek. Tasarrufu arttırma amacıyla geliştirilen yeni uygulamaların devreye girip-girmeyeceği ile ilgili açıklamaların yakın zamanda yapılması bekleniyor.

Farklı uygulamaların değerlendirilmesi için AB başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerindeki sistemler de inceleniyor.

Siz de her geçen gün yenilenen ve katılımcılarına büyük avantaj sunan sisteme dahil olmak için bireysel emeklilik başvurusu yapın. Emekliliğin keyfini doyasıya yaşayın.


Benzer İçerikler

Bireysel Emeklilik için 8 Önemli Neden!

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) çalışan ya da çalışmayan 18 yaş üzeri herkesin kayıt olabileceği bir sistemdir. Bireysel emekliliğe katılarak birçok avantajdan yararlanabilir, rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

Devamını Oku

Bes Özellikleri

Bes özelliklerini öğrenerek sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın. Kendinizin ve sevdiklerinizin geleceğini güvenceye alın.

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik ile Hayat Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortaları birbirinden ayrı mevzuatlara ve içeriklere sahiptir.

Devamını Oku