Bireysel Emeklilik Sistemine Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireysel emeklilik sistemi orta ve uzun vadede kendiniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımların başında geliyor. BES sistemi sayesinde, küçük miktarlardaki katkı payları ile pek çok yatırım aracına bir arada sahip olabiliyor, ayrıca fon havuzuna dahil olan tüm katılımcıların fonlarından siz de yararlanabiliyorsunuz.
bireysel emeklilik
Var olan sosyal güvenlik sistemine tamamlayıcı nitelikte olan bireysel emekliliğe girişte dikkat edilmesi gereken konuları sizin için bir araya getirdik. İşte BES konusunda faydalı olabilecek bilgiler:

BES Giriş Aidatı Ne Kadardır?

Sisteme ilk defa katılacak kişiler giriş aidatı ödemekle yükümlüdürler. Giriş aidatı, bütün şirketlerde farklı rakamlarda olabilir. Ancak temel kural, bireysel emeklilik sözleşmesinin imzalandığı tarihteki brütün asgari ücretin yarısını geçmemesidir.
Bazı bireysel emeklilik şirketleri, giriş aidatını peşin olarak alırken, bazıları taksitlendirilmiş şekilde tahsil edebilir.
Seçtiğiniz bes planına göre değişmekle beraber, giriş aidatı en fazla 5 yıl olmak üzere ertelenebildiği gibi, bazı planlarda hiç alınmayabilir.
Ertelenmiş giriş aidatında, şirketten 5 yıl içinde ayrılmanız halinde, başlangıçta ödemediğiniz giriş aidatı, sizden tahsil edilir.
Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES Birikimlerinde Kesinti Nasıl Yapılmaktadır?

a)Yönetim Gideri Kesintisi: Sigorta şirketleri, yönetim giderlerine yapmış oldukları masraflar için bireysel emeklilik katılımcısının ödediği katkı payından belli oranda kesinti yapar. Bu kesinti oranı katkı payının en fazla %8’i kadar olmaktadır.
Bilindiği gibi bireysel emeklilik sistemi birikim yapmayı kolaylaştıran özelliklere sahiptir. Bunlardan biri de, ara ödeme yapma imkanıdır. Düzenli primlerinizin dışında, maddi olanaklarınız doğrultusundan ekstra ödemeler yaparak, fon miktarınızı arttırabilmek mümkün olmaktadır. Dolayısıyla, yönetim gideri kesintisi en fazla %8 olmak koşuluyla sigorta şirketlerince katkı paylarınıza göre değişen miktarlarda alınmaktadır.
Sistemde kalma süresi ya da ödenen miktar arttıkça yönetim gideri kesintisi de azalmaktadır.
Aylık ödemeleriniz dört haneli rakamlardan oluşuyorsa kesinti yapılmamaktadır. Aylık ödemeler yerine yıllık ödemeleri tercih etmeniz de, yine yönetim gideri kesintisini azaltmaktadır.
b)Fon İşletim Gideri Kesintisi: Bireysel emeklilik sistemi, fon yönetimi esasına göre çalışmaktadır. Sistem katılımcıları tarafından ödenen katkı payları, yatırım profili analizine göre belirlenmiş olan fonlarda değerlendirilir. Bu fonların fon işletim gideri kesintisi, bağlı bulunduğunuz emeklilik şirketine ve tercih edilecek fonlara göre değişmektedir. Fonlar net varlık değeri üzerinden hesaplanmakta ve kesintileri günlük yüz binde on oranını geçmemektedir.

Risk Getiri Profili Analizi Nedir?

Şirketlerin kendilerine göre hazırladığı, sizi ve yatırım anlayışınızı, bireysel emeklilik sistemine bakış açınızı ortaya koyan, birkaç sorudan oluşan bir analizdir. Buradaki soruları cevapladığınızda uzun vadeli bir yatırımın sizin için ne anlam ifade ettiği ve hangi yatırım araçlarının size daha uygun olduğu soruları cevap bulmuş olur. Buradaki sonuçlar, BES planı hazırlanmasında öneri niteliğindedir. Dolayısıyla katılımcı, eğer isterse, belirlenmiş sınırlamaları göz önünde bulundurarak, çıkan sonuçlardan daha farklı bir yatırım tercihinde bulunabilir.
Fon dağılım oranları, BES’in en önemli noktalarından biridir. Çünkü burada seçtiğiniz fonlar gelecekteki birikiminizi etkileyeceğinden seçim yaparken dikkat etmek gerekir.
Ekonomik dalgalanmalardan olumsuz etkilenmemek için, ihtiyaç halinde fon dağılım oranları değiştirilebilmektedir. Fon dağılım oranlarını yıl içinde en fazla 6 kez olmak üzere değiştirmek mümkündür.
Bu esneklik sayesinde birikimlerimiz uzun vadede, fon havuzunda değer kazanmaya devam eder.

BES Katkı Payları ve Ödemesi Nasıl Yapılmalıdır?

BES katkı payı tutarınızortalama gelirinizin %10’u -15’i arasında olmalıdır. Hem ödemekte zorlanmayacağınız, ilk sıkıştığınız anda iptal etmeyeceğiniz, hem de yıllar sonra bugünkü standardınıza yakın bir birikim yapmanızı sağlayacak miktardaki ödemeler idealdir.
Katkı paylarınızı, ekonominiz elveriyorsa altı aylık, yıllık şekilde ödeyebilirsiniz. Bu BES için önemli bir ayrıntıdır, çünkü toplu ödemelerde fon getiriniz daha yüksek, kesintiniz ise daha az olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Takibini Hangi Kurum Yapmaktadır?

Bireysel emeklilik sistemi, Hazine Müsteşarlığı’nın denetiminde, güvenli ve şeffaf bir sistemdir. Bireysel emeklilik poliçenizi ve seçtiğiniz fonları, bireysel emeklilik aracısı dışında siz de güncel olarak takip edebilirsiniz. Size verilecek internet şifresi ile fonlarınızın günlük getirilerini, katkı paylarınızın durumunu, BES poliçenizi kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.
Bireysel emeklilik sisteminden maksimum faydaya ulaşmak için, sisteme mümkün olan en erken yaşta girmek, uzun vadeli bir yatırım mantığında olmak ve bu işi profesyonelce yapan kuruluşlarla başlamak gereklidir.
En hızlı ve kolaybireysel emeklilik başvurusu için Sigortam.netbireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL