444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES’e Katılım Zorunlu Oluyor!

21 Şubat 2014

2013 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’e %25 devlet katkısı uygulaması başlatılmıştı. Bu uygulama ile BES’e katılım büyük oranda arttı. Şimdi BES’e yönelik yeni bir uygulama daha planlanıyor. 

Yeni dönem BES’te bireysel emekliliğin yaygınlaşması için ‘zorunlu katılım’ planlanıyor. Hazine ve emeklilik şirketleri bu uygulama için çalışmalar yapıyor. Hazırlanan taslağa göre, işe yeni başlayan herkes, BES’e katılmak zorunda olacak fakat poliçeyi devam ettirip ettirmemek de gönüllü olacak.

Bu uygulama için gönüllü olacak şirketler ile emeklilik şirketleri arasında bir anlaşma yapılacak. Herhangi bir şirket, işe yeni başlayan çalışanını sosyal güvenlik sistemine aldıktan sonra, anlaştığı emeklilik şirketinden zorunlu olarak BES sözleşmesi yapmasını isteyecek. Bu kişi daha sonra sistemde kalmak isterse ödemelerine devam edecek eğer istemezse poliçesini iptal edebilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Uygulamadaki amaç, bireysel emekliliği herkese tanıtarak, Türkiye’deki tasarruf oranlarının artırılmasını sağlamak. Bunun dışında, çalışanların zorunlu uygulamaya bakış açılarını öğrenmek ve sistemden çıkış nedenlerinin de yanıtı aranacak. Taslak aşamasında olan ‘Otomatik katılım’ adlı bu uygulamaya bu yıl içinde geçilmesi planlanıyor.

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun sigorta fiyatlarına ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.


Okumaya Devam Edin

Bireysel Emeklilik Sistemi Değişiyor

18 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

19 Nisan 2012 Perşembe
Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti

26 Nisan 2012 Perşembe
Bireysel emeklilik sistemine (BES) getirilecek yeni düzenlemeler 17 Nisan 2012 tarihinde Ali Babacan tarafından açıklandı. Konuyla ilgili yorumlarımıza geçmeden önce gelin isterseniz bu düzenlemelerin neler olacağına bir göz atalım.