444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Unsurları

13 Haziran 2014

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olduğunuzda, şirketlerin belirlemiş olduğu bir alt limit ve ekonomik durumunuz da göz önüne alınarak belirlenecek bir ödeme planı ile düzenli ve zorunlu bir tasarruf yapmış olursunuz. 

Ödemelerinizi aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık yapmak sizin isteğinize göre değişir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne özel bir avantaj da katkı payı ödemeye ara verebilme imkanıdır. 

Bireysel emeklilik yatırım fonları, katılımcıların ödedikleri katkı paylarının bir havuzda toplanarak işletilmesi amacıyla oluşturulmuş, bir çeşit mal varlığıdır. Bu fonlarda, riskin dağıtılması ve inanç mülkiyeti esastır.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES planınız için belirlemiş olduğunuz primi mümkün olabildiğince yüksek tutarak, kendiniz için en doğru fon dağılımını oluşturmak bireysel emeklilik sisteminden uzun vadede en güvenilir yatırım araçlarından birine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kişilere uzun süreli birikim sağlama kolaylığı sağlayan BES içerisinde 7 temel unsuru da barındırır.

BES Temel Unsurları Şunlardır
 

Sistem Katılımcısı

Emeklilik sözleşmesini adına ve hesabına alan kişidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Aracısı

Emeklilik sözleşmelerine aracılık eden ve bunları şirketin adına yapan kişidir.

Emeklilik Şirketi

Bireysel Emeklilik Sistemi Kanunu’na göre kurulmuş ve bu kanuna göre emeklilik branşında faaliyet göstermek üzere ruhsat almış şirkettir.

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi

Sistem katılımcısının adı ve hesabına ödenen katkılar ve bu katkılarına ilişkin getirilerin katılımcıların bazında yapıldığı sözleşmedir.

Emeklilik Yatırım Fonu

Şirket tarafından kurulan ve yönetilen, katılımcıların yatırdıkları katkı paylarının değerlendirildiği yatırım aracıdır.

Portföy Yöneticisi

Portföy yöneticiliği belgesi almış emeklilik şirketlerinin fonlarını yöneten, Sermaye Piyasası Kurulu'nca uygun görülen Portföy yönetim şirketidir.

Saklayıcı

Fonda yer alan varlıkların saklandığı Sermaye Piyasası’nca uygun görülmül saklama kuruluşudur.

Gelecek yatırımınızı yapın, yaşlılığınızda da rahat bir hayat sürün. Sigortam.net üzerinden en uygun sigorta fiyatlarına kolayca ulaşmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşın, sigortanızı yaptırın.


Okumaya Devam Edin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba

Bireysel emeklilik sistemi 18 yaş üstü, çalışan veya çalışmayan vatandaşların, emeklilik birikimlerini değerlendirebilecekleri bir sistemdir.

BES'ten Nasıl Emekli Olunur?

11 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel emeklilik ile nasıl emekli olunacağına dair bilgileri sayfamızdan alabilirsiniz.