Bes’te Devlet Katkısı Hakkında Merak Edilenler

BES'e, çalışan ya da çalışmayan 18 yaş üzeri herkesin sahip olabileceği, gönüllülük esasına dayalı bir sistem olup, bu sistem SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemlerinin yerini alan değil tamamlayan niteliktedir. 

Bireysel emeklilik poliçeleri “uzun vadeli” en güvenli yatırım çeşitlerinden biridir. Bes sistemi yasayla düzenlenmiş, Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından denetlenmektedir.

BES’te devlet katkısı ise devletin tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, bireysel emekliliğin teşviki için yaptığı devlet ödemesidir. 

Ancak devlet katkısı tanımı yapılarak anlaşılacak kadar dar kapsamlı bir konu değildir. Bu yüzden devlet katkısı sistemini anlamak ve yararlanabilmek için farklı soruları cevaplandırmak gerekir.

Bizler de Bes sisteminden hakkını vererek yararlanmanız için en çok merak edilen soruları ve yanıtları sizler için bir araya getirdik.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Bes’te Devlet Katkısı ile İlgili En Çok Sorulan Sorular

Devlet Katkısından Kimler Yararlanabilir?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan herkes devlet katkısı avantajına sahip olabilir. Bes sistemine medeni haklarını kullanma yetkisine haiz kişiler katılabilmektedir

Devlet Katkısı Sınırı Var mı?

Sahip olunan tüm sözleşmeler için toplam yıllık devlet katkısı miktarı, yıllık brüt asgari ücretin %25’ini aşamaz. Bu sebeple devlet katkısı, sözleşme başına ödenen katkı payı oranı baz alınarak hesaplanır, sözleşmeler arasında toplam devlet katkısı paylaştırılır.

Eşim ve Çocuğum Adına Ödeme Yaparsam Onlar Devlet Katkısından Yararlanabilir mi?

Reşit çocuğunuz ve eşiniz adına ödeyeceğiniz katkı payları üzerinde katılımcı bazında belirlenen yıllık brüt asgari ücret sınırı dahilinde ayrı olarak %25 oranında devlet katkısına hak kazanabilir. Bu durumda bes sistemine dahil olan, ailenizdeki her birey devlet katkısı ve sistemine katılabilir ve tüm avantajlardan yararlanabilir.

Devlet Katkısı Hangi Sözleşmelere Uygulanır?

Emeklilik sözleşmeleri grup emeklilik sözleşmeleri ve bireysel olarak yapılabilir. Grup emeklilik sözleşmeleri ise; işveren grup sözleşmeleri ve gruba bağlı bireysel sözleşmeler şeklinde düzenlenir. Devlet katkısından bireysel yahut gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine katkı payı ödeyen katılımcılar yararlanabilecektir.

İstediğim Zaman Devlet Katkısını Alarak Sistemden Ayrılabilir miyim?

Sistem’de yer aldığınız süreye göre kademeli olarak devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Sistem içinde yer aldığınız süre 3 yıldan az ise %0,3 ila 6 yıl size %15, 6 ila 10 yıl ise %35, 10 yıl ve 10 yıldan fazla ise %60 (56 yaşından önce) %60, 10 yıl veya 10 yıldan fazla (56 yaşından sonrası) %100 emeklilik sözleşmesi bazında devlet katkısına hak kazanabilirsiniz.

Bu bilgiler 8 Mayıs 2014 tarihi itibari ile geçerlidir, içerikte yer alan bilgiler değişikliğe uğrayabilir.

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun sigorta fiyatları hakkında bilgilere ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL