BES’te Otomatik Katılım Dönemi

Türkiye’de tasarruf oranını arttırmayı amaçlayan ekonomi yönetimi, işe yeni başlayan çalışanlar için otomatik BES’i devreye sokuyor. Bireysel Emeklilik Sistemine ‘’Otomatik Katılım’’ adı verilen bu yeni uygulama sayesinde 3 bin TL brüt ücretle işe başlayanlar otomatik olarak BES’e üye yapılacak. Devlet katkısıyla desteklenen BES'e otomatik katılım ile üye olan çalışanlar dilerse 2 ay sistemde kaldıktan sonra bir kayıp yaşamadan sistemden ayrılabilecek.

Sisteme dair yasal düzenlemeden önce Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ile EGM (Emeklilik Gözetim Merkezi) ile işbirliğinde pilot uygulamaya başlandı.

Pilot uygulamaya göre şirketler tüm kesintiyi çalışanlardan yapıyor şimdilik. BES’in ana amaçlarından uzun vadeli tasarruf için primlerin bir kısmının işverenden alınırken bir kısmının da çalışan tarafından alınması planlanıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Ancak BES sözleşmesini devam ettirip ettirmemek isteğe bağlı olacak. Pilot uygulama için gönüllü olacak şirketler ile emeklilik şirketleri arasında bir anlaşmaya varılacak. Yani şirket, işe başlayan çalışanın sosyal güvenlik sistemini aldıktan sonra, anlaştığı emeklilik şirketinden zorunlu olarak BES sözleşmesi yapması talebinde bulunacak. Sistemde kalmak isteyen çalışan isterse ödemelerine devam ederek sistemde kalmaya devam edecek, istemezse BES sözleşmesini iptal edecektir.

Bu uygulama dahilinde varılmak istenen; herkesi Bireysel Emeklilik Sistemi ile tanıştırmak ve BES dahilinde tasarruf oranlarınının artmasına katkıda bulunmaktır.  Böylece çalışanların BES’e bakış açısını öğrenmek ile birlikte katılımcıların sistemden çıkışlarının sebeplerine yanıtlar aranacaktır. 

BES'e Otomatik Katılım ile Sisteme Bakış Test Edilecek

Otomatik kayıt uygulamalarının, çalışanların katılımı üzerindeki etkilerini görebilmek amacıyla ilk aşamada sınırlı sayıda işvereni ve çalışanı kapsayan bir pilot uygulama yapılıyor. Pilot uygulama ile elde edilen bulgular,  bireysel emeklilik sistemine kurumsal bazlı katılımın artırılmasına ilişkin değerlendirmelere olanak sağlayacak.

Pilot çalışmayla işyeri bazlı emeklilik planının çalışanlara etkisi, işverenin katkısının çalışanların sistemde kalma kararına etkisi, işveren katkısının çalışan tarafından ödenen katkı payına etkisi ve çalışanların sistemdeki devamlılık oranları test edilecek. Pilot uygulamanın sonuçlarının Ocak 2015’te raporlanması planlanıyor.

Siz de tasarruf yapamayanlardansanız BES'e dahil olabilir, yaşam standartlarınız düşmeden emekliliğinizin keyfini yaşayabilirsiniz. Üstelik BES emekliliğinizin gerçekleşmesi halinde; BES planından, birikiminizi isterseniz toplu olarak, isterseniz de her ay emekli maaşı şeklinde alabilirsiniz.

Sisteme dahil olabilmek için Bireysel Emeklilik Başvurusu Formunu doldurun, devlet katkısı ile desteklenen sistemin avantajlarını kaçırmayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL