444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES'te Son Rakamlar Açıklandı

25 Şubat 2013
Bireysel emeklilikte %25 devlet katkısı ile yeni dönem başladı. Devlet katkısının etkisiyle Ocak’ta sisteme dahil olanların sayısıda bir önceki yıla göre 3 katına çıktı.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre, sistemdeki katılımcı sayısı 8 Şubat 2013 itibarıyla 3 milyon 245 bin 283 kişiye ulaştı. Aynı dönemde katılımcıların fon tutarı da 21 milyar TL’ye ulaştı.

Devlet katkısı, katılımcı tarafından ödenen katkı paylarının %25’i oranında devlet tarafından katılımcının emeklilik hesabına ödenen tutardır.

Tüm katılımcılara belirli limitler dahilinde yapılan ek ödeme’dir. Bu ödeme Devlet tarafından katılımcıların bireysel emeklilik hesabına yapılır. Yapılan ödeme belirlenen bir fonda değerlendirilir.

Yapılan yeni düzenleme ile katkı payının yüzde 25’ine karşılık gelen kısmına devlet desteği verilecek olması BES’e katılımları da önemli derecede hız kazandırdı. 

 

BES Nedir? Kimler Faydalanabilir?

BES bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamaların karşılanabilmesi için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olmak üzere oluşturulan özel emeklilik sistemidir.

Ayrıca “uzun vadeli” en güvenli yatırım çeşitlerinden biri olan Bireysel Emeklilik Sistemi, kendisinin ve yakınlarının geleceğine önem veren, ek bir güvence talep eden herkesin yararlanabileceği, çalışan ya da çalışmayan, 18 yaş üzeri herkesin sahip olabileceği, gönüllülük esasına dayalı bir sistemdir. Bu sistem SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemlerinin yerini alan değil tamamlayan niteliktedir.

''Beklenin Ötesinde Bir Büyüme Yaşanacak''

EGM tarafından açıklanan son veriler Bireysel Emeklilik  şirketlerini de heyecanlandırmış ve gelecek için hedeflerin daha da yükseltilmesini sağlamıştır.  Bireysel emeklilik şirketleri yetkilileri BES’te yapılan son düzenlemelerin sistemi daha avantajlı hale getirmesinden dolayı hem katılımın daha da çok artmasını hem de daha önce sisteme girmiş olanların kalış sürelerinin uzayacağı yönünde tahminlerde bulunmaktadır. Farklı bireysel emeklilik şirketlerinin devlet katkısı konusunda yürüttüğü tanıtım çalışmaları ile kamu oyunun ilgilisi de her geçen gün artmaktadır.

1 Ocak 2013 itibarıyla başlayan yeni dönem ile sadece Ocak ayındaki katılımın geçmiş yıllardaki katılımıların çok daha üstünde olması bundan sonraki dönemde de katılımın beklentinin çok üstünde olacağı yönünde sinyaller vermektedir.

Devlet katkısı avantajından faydalanmak için daha önceki dönemde uygulanan vergi avantajından farklı olarak vergi mükellefi olma zorunluluğu olmadan 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. Bu da katılımcı sayısının hızla yükselmesini bir etken olmaktadır.

Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak Sigortam.net’ten başvurunuzu hemen yapın.
 


Okumaya Devam Edin

Bireysel Emeklilik Sistemi Değişiyor

18 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

19 Nisan 2012 Perşembe
Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti

26 Nisan 2012 Perşembe
Bireysel emeklilik sistemine (BES) getirilecek yeni düzenlemeler 17 Nisan 2012 tarihinde Ali Babacan tarafından açıklandı. Konuyla ilgili yorumlarımıza geçmeden önce gelin isterseniz bu düzenlemelerin neler olacağına bir göz atalım.