Bes'ten Nasıl emekli Olunur?| Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES’ten Nasıl Emekli Olunur?

Bireysel Emeklilik Sistemi, ilerleyen yaşımızla beraber aktif çalışma hayatımızın son bulduğu; bununla  beraber gelir seviyemizin de düştüğü günler için şimdiden birikim yapma mantığı üzerine kurulmuş bir sistemdir. Bu nedenle BES sadece orta ve uzun vadeli yatırım düşüncesini benimseyen katılımcılar için idealdir çünkü bireysel emeklilik sisteminden emekli olmanın ilk koşulu 10 yıl (360 ay) prim ödemiş olmak ve 56 yaşını doldurmuş olmaktır.
 
Finansal dalgalanmalar, dönemsel zorluklar yaşansa bile sistem, herkesin emekliliğinde rahat yaşaması amacına hizmet etmektedir. Bu da BES sahiplerine 360 aylık prim ödemesinin, ara dönemler halinde tamamlanabilmesi esnekliğini verir. Bireysel emeklilik sisteminin en rahat özelliklerinden biri olan bu uygulamanın yanı sıra devlet tarafından çok sıkı takip edilen fon hesaplama işlemleri sayesinde BES planları güvenli ve kazançlı bir yatırım aracı olmuştur.
 
 
Aynı ya da farklı şirketten birden fazla BES planınız var ise, birinden emekli olmanız diğerlerinden de emekli olma hakkını verecektir. 
 
Her iki koşul da yerine geldiğinde iki seçenekten birini seçmeniz gerekmektedir:
 
a) Birikmiş paranızı bir seferde, toplu olarak alır ve sistemle ilişiğinizi kesersiniz.
 
b) Yıllık gelir sözleşmesi yaparak emekli maaşı şeklinde almaya devam edersiniz. Bu seçenekte, devlet tarafında yapılan kesintiler daha düşük oranda yansır. Ayrıca maaş ödemenizden arta kalan birikiminiz fon havuzunda büyümeye devam eder.

Benzer İçerikler

Online Olarak Devlet Katkısı Sorgulama Dönemi Başladı

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcıların birikimlerini ve devlet katkısı ile gelen kazançlarını daha rahat görebilmeleri için devlet katkısı sorgulama online olarak hizmete girdi. 

Devamını Oku

BES Sigortacılık Sektörünü Geliştiriyor

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan bireysel emeklilik sistemi ile ilgili açıklama yaptı. Siz de sisteme kaydolun geleceğinizi güvence altına alın.

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 Önemli Detay

SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı gibi devlet kurumlarına bir alternatif değil bu kurumların bir tamamlayıcısı olan BES hakkında neler biliyorsunuz?

Devamını Oku