Bireysel Emekliliğe 1.25 Milyar

mynet.com
 
Maliye Bakanlığı, bireysel emeklilikte başlayacak devlet katkılı sistem için 2013 yılı bütçesinde 1 milyar 250 milyon TL ayırdı.
 
Meclis’te kabul edilen 2013 yılı bütçesinde, bireysel emeklilikte yeni başlayacak devlet katkılı sistem için, 1 milyar 250 milyon TL ayrıldı.
bireysel emeklilik1 Ocak 2013’te uygulamaya girecek yeni bireysel emeklilik sistemine göre devlet, hem sistemdeki mevcut katılımcılara hem de yeni gireceklere yüzde 25 katkı yapacak. Yeni bireysel emeklilik yasası çıktığından bu yana da en çok tartışılan konuların başında, bütçe açığının olduğu bir ortamda devletin sisteme katkı yapamayacağı ve devlet katkılı sistemin yürümeyeceği geliyordu. Hürriyet'in haberine göre Maliye Bakanlığı, bu tartışmalara son noktayı koydu ve bireysel emeklilik sistemi kapsamında ödenecek yüzde 25’lik devlet katkısı için 2013 bütçesinde, 1 milyar 250 milyon TL ayırdı. Maliye Bakanlığı ayrılan bu ödeneği de Hazine Müsteşarlığı’nın 2013 bütçesine ekledi.
 

Katkıya Göre Hesaplandı

Bugün itibariyle bireysel emeklilik sisteminde 3 milyon katılımcı bulunuyor ve katılımcıların bugüne kadar ödediği toplam katkı payı tutarı 16 milyar TL’ye yaklaştı. Sistemdeki fon toplamı ise 20 milyar TL’yi geçti.
 
Maliye Bakanlığı, yeni başlayacak uygulama ile birlikte 2013 yılında hem sistemdeki mevcut katılımcıların hem de yeni gireceklerin bir yıl içinde 5 milyar TL katkı payı ödeyeceğini hedefleyerek; 2013 bütçesine, devlet katkısı olarak 5 milyar TL’nin yüzde 25’i olan, 1 milyar 250 milyon TL koydu. Böylece hükümetin, yeni sistemin ilk yılından beklentisi de ortaya çıkmış oldu.
 

Hazine'nin Bütçesine Eklendi

Maliye Bakanlığı’nın bireysel emeklilik sistemi için ayırdığı ve Hazine Müsteşarlığı’nın bütçesine eklediği 1 milyar 250 milyon TL ise, 2013 yılının başından itibaren yüzde 25 devlet katkısı olarak, her ay Hazine tarafından katılımcılara ödenecek. 2013 yılından hedeflenenin üzerinde kişinin sisteme girmesi ve 2013 yılında bütçeye konan rakamın yetmemesi halinde ise ilave katkı yapılacak. Emeklilik şirketi yöneticileri ise, Maliye Bakanlığı’nın 2013 bütçesinde bireysel emeklilik sistemi için ayırdığı payı olumlu bulurken, devlet katkısı adı altında ayrılan 1 milyar 250 milyon TL’nin ilk yıl içinde yeterli olacağını söylüyor. Öte yandan, yüzde 25’lik devlet katkısının nasıl yönetileceği ve hangi yatırım araçlarında değerlendirileceğine yönelik Maliye Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı’nın ortaklaşa yayınlayacağı yönetmeliğin ise, bu yılın sonuna kadar çıkması bekleniyor.
 

Katılımcı Sayısı 500 Bin Artar

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, yeni bireysel emeklilik sisteminin 2013 yılında uygulamaya girmesi ile birlikte katılımcı sayısında 500 bin artış beklediklerini, fon büyüklüğünün ise 28 milyar TL’ye ulaşacağını belirterek, şunları söyledi: “1 Ocak 2013’te başlayacak yeni düzenlemelerle birlikte bireysel emeklilik sisteminde kamu teşviki, tüm katılımcıların kolaylıkla yararlanabileceği daha etkin bir yapıya kavuşacak. Yeni modelde, vergiden indirim uygulaması sona erecek ve devlet katkısı uygulamasına geçilecek.”

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL