444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emekliliğe Hücum

22 Ocak 2013
Finans Caddesi
 
Bireysel emeklilikte yüzde 25’lik devlet katkısı uygulamasıyla bir ayda katılan üye sayısı 12 günde geldi, katılımcı sayısı 3 milyon 152 bini aştı.
 
bireysel emeklilikYüzde 25’lik devlet katkısı uygulamasıyla bireysel emeklilik sisteminde (BES) katılımlar hızlandı. EGM verilerine göre, yaklaşık 12 günde sisteme 33 bin 147 kişi yeni üye oldu. 2012 yılının ocak ayının ilk 12 gününde ise yeni katılımcı sayısı 7 bin 819 kişiydi.
 
Yeni sistemin yılın ilk haftasında katılımcı sayısını 4 kat artırdığı görülüyor. Bunda yüzde 25 devlet katkısı uygulamasının tanıtımlarının etkisi büyük. Sisteme girişlerin hızlandığını söylemek mümkün ancak, bunun kalıcı olup olmadığını görmek için önümüzdeki aylardaki katılımlara da bakmak gerekiyor.
 
Sektörde bu yılsonunda katılımcı sayısının 3.5 milyonu aşması, fon büyüklüğünün de 30 milyar TL’ye yaklaşması öngörülüyor. EGM verilerine göre, 28 Aralık’ta sistemdeki üye sayısı 3 milyon 119 bin 33 kişiydi, bu sayı 11 Ocak’ta 3 milyon 152 bin 180 kişiye çıktı.
 

Hedefler Revize Edildi

 
Geçtiğimiz mayıs ayında faaliyete başlayan Asya Emeklilik de 11 Ocak itibariyle 35 bin 641 üyeye, 26.4 milyon TL’de fon büyüklüğüne ulaştı. Devlet katkısı uygulamasıyla sisteme katılımların hızlandığını ifade eden Asya Emeklilik Genel Müdürü Ercüment Korkut, şirket olarak hedeflerini revize ettiklerini söyledi.
 
Korkut, “Şirketimizi kurduğumuzda hedefimiz 2014’te 100 bin katılımcıya ulaşmaktı. Ancak, şu anda 35 bin üyeyi aştık. Hedeflerimizi revize ederek 2013 sonunda 100 bin katılımcıya ulaşmayı planlıyoruz” dedi.
 
Korkut, uzun vadeli hedeflerinin ise sektörde ilk 5’te olmak olduğunu söyledi. Korkut, “Katılım bankalarının bankalar içindeki payı yüzde 5, bunu 2023’te yüzde 7-8’e çıkarılması planlanıyor. Biz de emeklilik şirketleri için pazar payımızın 2023’te yüzde 7-8 olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.
 

Altın ve Sukuk Fonları Geliyor

 
Asya Emeklilik’in Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz emeklilik şirketi olduğunu hatırlatan Korkut, “Sektörde puzzle’ın parçalarını tamamladık diyoruz. Türkiye’deki pastayı büyütmek istiyoruz” dedi.
 
Asya Emeklilik’in 4 adet fonu bulunduğunu hatırlatan Korkut, SPK’nın önümüzdeki günlerde altın ve sukuk fonlarına izin vermesiyle birlikte ürün çeşitlerinin artacağını, böylece üyelerine daha iyi getiriler sunacaklarını vurguladı.
 
‘12 bin TL’ye 3 bin TL getiri başka üründe yok’
 
Yeni bireysel emeklilik sisteminin en önemli özelliğinin 100 TL ödeyen herkese devletin de 25 TL’lik katkı yapması olduğuna dikkat çeken Ercüment Korkut, “Devletin ödeyeceği katkı payı brüt asgari ücretin yüzde 25’i ile sınırlı. Yani, sisteme 12 bin TL yatırına bir kişinin adına devlet de 3 bin TL ödeme yapacak. Bu getiri başka yatırım ürününde yok” dedi.
 
Şu anda Bank Asya şubelerinde satış yaptıklarını anlatan Korkut, acente ağı kuracaklarını, uzaktan satış uygulamasına da başladıklarını belirtti.
 
Bu arada Korkut, satış ekibini de destek amacıyla ‘bireysel emeklilik aracı lisansı’ almış. Yani, kendisi de birebir satış yapabiliyor.

Okumaya Devam Edin

Bireysel Emeklilik Sistemi Değişiyor

18 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

19 Nisan 2012 Perşembe
Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti

26 Nisan 2012 Perşembe
Bireysel emeklilik sistemine (BES) getirilecek yeni düzenlemeler 17 Nisan 2012 tarihinde Ali Babacan tarafından açıklandı. Konuyla ilgili yorumlarımıza geçmeden önce gelin isterseniz bu düzenlemelerin neler olacağına bir göz atalım.