Bireysel Emekliliğe Hücum

Finans Caddesi
 
Bireysel emeklilikte yüzde 25’lik devlet katkısı uygulamasıyla bir ayda katılan üye sayısı 12 günde geldi, katılımcı sayısı 3 milyon 152 bini aştı.
 
bireysel emeklilikYüzde 25’lik devlet katkısı uygulamasıyla bireysel emeklilik sisteminde (BES) katılımlar hızlandı. EGM verilerine göre, yaklaşık 12 günde sisteme 33 bin 147 kişi yeni üye oldu. 2012 yılının ocak ayının ilk 12 gününde ise yeni katılımcı sayısı 7 bin 819 kişiydi.
 
Yeni sistemin yılın ilk haftasında katılımcı sayısını 4 kat artırdığı görülüyor. Bunda yüzde 25 devlet katkısı uygulamasının tanıtımlarının etkisi büyük. Sisteme girişlerin hızlandığını söylemek mümkün ancak, bunun kalıcı olup olmadığını görmek için önümüzdeki aylardaki katılımlara da bakmak gerekiyor.
 
Sektörde bu yılsonunda katılımcı sayısının 3.5 milyonu aşması, fon büyüklüğünün de 30 milyar TL’ye yaklaşması öngörülüyor. EGM verilerine göre, 28 Aralık’ta sistemdeki üye sayısı 3 milyon 119 bin 33 kişiydi, bu sayı 11 Ocak’ta 3 milyon 152 bin 180 kişiye çıktı.
 

Hedefler Revize Edildi

 
Geçtiğimiz mayıs ayında faaliyete başlayan Asya Emeklilik de 11 Ocak itibariyle 35 bin 641 üyeye, 26.4 milyon TL’de fon büyüklüğüne ulaştı. Devlet katkısı uygulamasıyla sisteme katılımların hızlandığını ifade eden Asya Emeklilik Genel Müdürü Ercüment Korkut, şirket olarak hedeflerini revize ettiklerini söyledi.
 
Korkut, “Şirketimizi kurduğumuzda hedefimiz 2014’te 100 bin katılımcıya ulaşmaktı. Ancak, şu anda 35 bin üyeyi aştık. Hedeflerimizi revize ederek 2013 sonunda 100 bin katılımcıya ulaşmayı planlıyoruz” dedi.
 
Korkut, uzun vadeli hedeflerinin ise sektörde ilk 5’te olmak olduğunu söyledi. Korkut, “Katılım bankalarının bankalar içindeki payı yüzde 5, bunu 2023’te yüzde 7-8’e çıkarılması planlanıyor. Biz de emeklilik şirketleri için pazar payımızın 2023’te yüzde 7-8 olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.
 

Altın ve Sukuk Fonları Geliyor

 
Asya Emeklilik’in Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz emeklilik şirketi olduğunu hatırlatan Korkut, “Sektörde puzzle’ın parçalarını tamamladık diyoruz. Türkiye’deki pastayı büyütmek istiyoruz” dedi.
 
Asya Emeklilik’in 4 adet fonu bulunduğunu hatırlatan Korkut, SPK’nın önümüzdeki günlerde altın ve sukuk fonlarına izin vermesiyle birlikte ürün çeşitlerinin artacağını, böylece üyelerine daha iyi getiriler sunacaklarını vurguladı.
 
‘12 bin TL’ye 3 bin TL getiri başka üründe yok’
 
Yeni bireysel emeklilik sisteminin en önemli özelliğinin 100 TL ödeyen herkese devletin de 25 TL’lik katkı yapması olduğuna dikkat çeken Ercüment Korkut, “Devletin ödeyeceği katkı payı brüt asgari ücretin yüzde 25’i ile sınırlı. Yani, sisteme 12 bin TL yatırına bir kişinin adına devlet de 3 bin TL ödeme yapacak. Bu getiri başka yatırım ürününde yok” dedi.
 
Şu anda Bank Asya şubelerinde satış yaptıklarını anlatan Korkut, acente ağı kuracaklarını, uzaktan satış uygulamasına da başladıklarını belirtti.
 
Bu arada Korkut, satış ekibini de destek amacıyla ‘bireysel emeklilik aracı lisansı’ almış. Yani, kendisi de birebir satış yapabiliyor.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL