Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşliyor? | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşliyor?

Bireysel emeklilik aktif çalışma hayatımızın sona ermesiyle, düşüş gösteren gelir seviyemiz için alınacak en güzel önlemlerden biridir. Bireysel emeklilik, devlet tarafından bize verilen emeklilik hakkının yanında, isteğe bağlı olarak edindiğimiz bir yatırım türüdür. BES uzun vadeli planlanması gereken bir birikim sistemidir. Sistemde en az 10 yıl prim ödemek ve 56 yaşını doldurmak koşulu vardır. Bu bağlamda bireysel emeklilik sistemi, varsa diğer tasarruflarımızın yanında devam eden, uzun süreli bir sistemdir.

 
Bireysel emeklilik sistemi gönüllülük esasıyla, bir havuzda toplanan, bütün yatırım araçlarını kapsayan bir yapıya sahiptir. BES kümülatif olarak büyüyen bir fonlama sistemi olduğu için erken girmek, biriktirmeye erkenden başlamak, tasarruf miktarınızı uzun vadede belirgin olarak arttırmaktadır.
 

Bireysel Emeklilik ile Birikimler Nasıl Değerlendirilir?

 
BES planı size aylık ya da yıllık olarak tek seferde alamayacağınız kadar çok çeşitli yatırım aracını bir arada sunar. Nakit, vadeli ve vadesiz mevduat, borçlanma araçları (ters repo dahil) ile hisse senetleri, kıymetli madenlere ve gayrimenkule dayalı varlıklar, repo işlemleri, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, borsa para piyasası işlemleri, yatırım fonu katılma belgeleri, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen ve kamuya ilan edilen diğer para ve sermaye piyasası araçlarının tümü BES yatırım fonlarını oluşturmaktadır. Bu anlamda hayat sigortası ile arasında büyük farklar vardır. Ayrıca bireysel emeklilik vergi avantajları da sunmaktadır.
 
 
Eğilim gösterdiğiniz yatırım profili doğrultusunda, ödediğiniz primler belirli fonlara, farklı yüzdelerle dağıtılır. Örneğin, öncelikle birikimlerini korumak isteyen, fiyat ve getirileri daha az dalgalanan yatırımlara yönelmek isteyen kişiler, devlet iç borçlanma senedi (likit fonlar, kamu borçlanma araçları fonları vs.) ağırlıklı planlar seçerken; öncelikle birikimlerini büyütmek isteyen ve bunun karşılığında birikimlerindeki zaman zaman oluşabilecek dalgalanmalardan etkilenmeyen kişiler hisse senedi, uluslararası borçlanma araçları vb. ağırlıklı planlar seçebilirler. Ancak bu seçimleri yaparken, mevzuat gereği, en az %30'u devlet iç borçlanma senetleri ağırlıklı fonlar, en fazla %15'i yabancı menkuller ağırlıklı fonlar edinmeniz gerekmektedir. Fon dağılım oranlarınızı, ekonominin gidişatı ya da değişen kararlarınız doğrultusunda yıl içinde en fazla 6 kere değiştirebilirsiniz. 
 
Bireysel emeklilikte aylık gelirinizin en az yüzde 10-15’i kadarını prim ödemenize ayırarak uzun vadede, yeterli miktarda gelir elde edebilirsiniz. Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak başvurunuzu Sigortam.net'ten hemen yapın.
 

Benzer İçerikler

Sizi BES Yaptırmaktan Alıkoyan Bariyerleri Yıkın

Sizi sıkmadan, küçük ödeme miktarlarıyla gelecek için büyük yatırım yapma olanağı sağlayan bireysel emekliliğe dahil olmak için daha fazla beklemeyin.

Devamını Oku

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

Devamını Oku

2015’te Bireysel Emeklilik Sistemini Neler Bekliyor?

Bireysel emeklilik sistemine katılımın hız kesmeden devam etmesi, 2015 BES gelişmelerine olan beklentileri de yükseltiyor.

Devamını Oku