Bireysel Emeklilik 25 Milyar TL’ye Ulaştı!

Bireysel emeklilik, 25 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Türkiye’nin önde gelen sektörlerinin nabzını tutan İş Dünyası programında, Türkiye’de hızla yaygınlaşan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)konusu ele alındı. Emeklilik Gözetim Derneği Başkanı Deniz Yurtseven, AvivaSa Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk ve ING Emeklililk Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik’in konuk olduğu programda, “%25’lik devlet katkısı ile yeni dönem BES daha cazip hale geldi” dedi.

Emeklilik Gözetim Derneği Başkanı Yurtseven, Türkiye’de yeni BES konusunda 20 ile 25 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşıldığını açıkladı. Yurtseven, '”Dünyada biraysel emeklilik sistemleri çok eski yıllarda oluşturulmuş, özellikle başta ABD olmak üzere Japonya, İngiltere gibi bazı Avrupa ülkelerinde bireysel emeklilik sistemleri 100 yıl geriye uzanmakta. BES dünyada toplam fon büyüklüğü 25 trilyon dolar seviyesinde. Sadece ABD’de 10 trilyon dolar büyüklüğe ulaşıldı'” şeklinde konuştu.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

AvivaSa Emeklililk ve Hayat CEO’su Meral Eredenk ise, bireysel BES’te daha alınması gereken çok yol olduğuna vurgu yaptı ve %25’lik devlet katkısının sisteme büyük bir ivme kazandırdığını açıkladı. Eredenk, bu durumun yetersiz olduğunu fakat çok hızlı ilerlendiğini de ekledi. 10 yıl için yapılan projeksiyonda 140 ile 150 milyar lira büyüklüğü hedeflediklerini belirten Eredenk, “Geçen yıl önemli bir gelişme oldu, %25 devlet katkısı geldi. Devlet katkısı satışlarımızı ciddi oranda arttırdı. Hedeflenen 150 milyar liralık beklentiyi, 300 milyar liraya revize ettik” dedi.

ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Çevik, sektörün ulaştığı büyüklüğe ilişkin, “Sistemde 4.4 milyon insan var, yaklaşık 25 milyar lira fon büyüklüğüne ulaşıldı. Büyüme oranı ise %3.45. Fakat 76 milyonluk bir ülkede sadece 4.4 milyon kişinin sistemin içerisinde yer alması önümüzde çok yol alacağımız bir mesafe olduğunu gösteriyor” dedi.

BES’te katılımcıların profiline bakıldığında ise, 25 ile 45 yaş grubunun ağırlıkta olduğu görülüyor. Deniz Yurtseven, 25 ile 45 yaş arasındaki katılımcıların, toplam katılımcıların %69’unu oluşturduğunu, katılımcılara şehir bazında baktıldığında ise, %30 ile İstanbul’un çok öne çıktığını vurguladı.

Var olan emeklilik kazancınızla birlikte ek bir kazanç daha sağlamak ve çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli. Sigorta uzmanlarımıza 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'ndan 7/24 ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL