Bireysel Emeklilik 2014’te 5 Milyon Kişiyi Hedefliyor!

2013’te BES'e %25 oranındaki devlet katkısı uygulamasından sonra katılımcı sayısı 1 milyon artarak 4.1 milyona ulaştı. Bireysel emeklilik sisteminde 2014’te 5 milyon kişiye ulaşmak hedefleniyor.

BES’e 25 Yaş ve Üstü Katılımcılar Bekleniyor

Uzun vadeli getiri sağlayan tasarruf sistemi bireysel emeklilik sistemi (BES) 2013 yılında 4.1 milyon olan katılımcı sayısını 2014 yılında 5 milyona çıkarmaya hazırlanıyor. %25 devlet katkısından sonra siteme girişlerin çok fazla yükseldiği 2013 yılının ardından 2014 yılında özellikle 25 yaş altı nüfusu da çekmeye odaklanan sektör oyuncuları, 2004-2012 arası reel getiri oranı %5.4 olan BES fonlarının ilerleyen dönemde önemli bir yatırım aracı olacağını söylüyor. 18 emeklilik şirketi 231 fon ile hizmet verdiği sektörün büyüklüğü GSYİH’ye oranı ise şimdiden %1.7’ye ulaştı. Axa Hayat ve Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Küntay, devlet katkısı dahil fon tutarının 26 milyar liradan 33 milyara yükseleceğini öngördüklerini belirtti.

BES Uzun Vadeli Tasarruf Aracı Olarak Görülmeli

BES’in uzun vadeli bir tasarruf aracı olarak algılanması gerektiğine vurgu yapan Ziraat Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Şeref Aksaç, BES planı olanların bu düşünceyle hareket etmeleri gerektiğine vurgu yaptı ve ekledi: “Bireysel Emeklilik Gelişim Raporu’na (2012) göre 12, 36 ve 60’ıncı aylarda çıkışların yoğun olduğu görülüyor. Ancak geçmiş dönemlerin analizini yaptığımızda uzun vadeye yayılmış bir dönemde BES fonlarının, özellikle 2005-2013 yılları arasında katılımcılarına;  Hisse Senedi Fon grubunda %243, Esnek Fon Grubunda %180 ve Kamu Borçlanma Araçları (TL) Fon grubunda %167 olarak çok yüksek getiriler sağladı.”

BES, Döviz ve Faizden Daha Fazla Kazandırıyor

BES fonlarının uzun vadede döviz ve faizden daha fazla getiri sağladığını söyleyen Allianz Yaşam ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, “Küçük ve dağınık tasarrufların yastık altından çıkarılıp uzman portföy yöneticileri tarafından değerlendirilmesi, finansal piyasaların gelişmesine yardımcı oluyor. Emeklilik yatırım fonlarında %60-65 oranında devlet tahvillerine yatırım yapılıyor. Bu kapsamda, tahvil bono ve hisse senedi yoğunlukta olmak üzere, altın, eurobond, yabancı menkul kıymet, altın ve özel sektör tahvil tercihleri de emeklilik yatırım fonlarında olabiliyor” dedi. Türkölmez, bu kapsamda ülke ekonomisine katkıda bulunma amacıyla altyapı fonlarının kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Yatırımlar BES’e Yapılmalı

AvivaSA ile BES için işbirliğine giden ABank’ın Grup Müdürü Oğuz Korkmaz, tasarruf oranlarının düşük olduğunu ve bu durumun Türkiye’nin büyüme oranını düşüren en önemli engellerden biri olduğuna dikkat çekti. Aydoğan, BES fonlarının tercih edilme oranının devlet katkısından sonra 5 puan yükselerek %16 oran ile en yüksek seviyeye çıktığını vurgulayarak şunları söyledi: “Bugün %32 oranla vadeli hesap en çok tercih edilen tasarruf aracı. Bunu yastıkaltına saklanan nakit paralar takip ederken, BES tercih edilen üçüncü araç konumunda. Yastıkaltı nakitler BES’e yatırıldıkça tasarruf oranının daha da yükseleceği aşikar.”

Var olan emeklilik kazancınızla birlikte ek bir kazanç daha sağlamak ve çalışırken yaşadığınız standardı korumak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli. Sigorta uzmanlarımıza 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'ndan 7/24 ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL