Bireysel Emeklilik Fonlara Yatırım Yapabilmeli

Ülkemizde önemli fon birikim kaynaklarından biri de Bireysel Emeklilik Sistemi olarak çıkıyor karşımıza. Bu fonların pek çok şekilde değerlendirilebileceği ile ilgili haberlere sektörde sık sık rastlıyoruz. 

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney, Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi fonlarının, özel sermaye fonlarına yatırım yapmalarının önünün açılması gerektiğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz 7 yılda Türkiye’ye 130 milyar dolar üzerinde yabancı doğrudan sermaye yatırımı geldiğini ve bunların 15 milyar dolarının Özel Sermaye Fonları tarafından yapıldığını vurgulayan Barış Öney, "200’ün üzerinde Türk şirketi bu fonlardan büyümek için kaynak sağladı. 2013 yılında yaklaşık 25 şirkete yatırım yapılırken, 2014 yılında bu sayı 15’lere düşmüş durumda. Bazı kaynaklarda bu sayılar çok daha yüksek gösterilse de, bunun nedeni melek yatırımcılar ya da bazı Türk holding veya yatırım gruplarının yaptıkları doğrudan finansal yatırımları da içine almalarıdır." şeklinde bir açıklamada bulundu.

 

BES fonlarında biriken kaynakların Türkiye’deki kaynakların özel sermaye fonlarına uyarlanması gerektiğinin altını çizen Öney, sözlerine "Türkiye’de yeni yeni kıpırdanmalar olsa da henüz Özel Sermaye Fon Yönetim Şirketlerine Türk kaynaklarından para konulmuyor. Söz konusu paralar halen IFC, EBRD, DEG, FMO, EIF gibi IFI denen kalkınma ve yatırım bankaları ile yabancı fonların fonu ya da emeklilik fonları tarzı kaynaklardan sağlanıyor. Türkiye’deki kaynakları da Özel Sermaye Fonlarına kanalize etmeliyiz. Bu çok önemli. Örneğin Bireysel Emeklilik Fonunda biriken kaynakların çok küçük bir yüzdesinin bile bu tür fonlara yatırılabilmesinin önünün açılması, bu sektörün ve KOBİ’lerin Türkiye’de gelişmesini sağlayacaktır." şeklinde devam etti.

Yerel fonların devreye girmesi, hâli hazırda yeni yeni yatırım yapmaya başlayan yatırımcıların da yatırım yapma iştahlarını artıracak diyen Barış Onay: "Yeni şirketlerin kurulup gelişebilmeleri için melek yatırım yalnızca bir tohumlama oluyor. Bu şirketler 1-3 yıl içinde yeniden sermayeye ihtiyaç duyuyor. O noktada bu tür fonların devreye girebilmesi lazım. Melek yatırım almış bir şirketin yeni fon ihtiyacı 15-20 milyon dolar seviyelerine gelene kadar, başka hiçbir sermaye koyacak fon ortada bulunmuyor. Melek yatırımcılar, şirketleri bu noktaya kadar fonlayamazlar." 

Tasarruf sahibi olan bireylerin BES’teki birikimlerini; hazine bonosu, likit fon, borsa, döviz gibi kaynaklara da yönlendirdiklerini bildirdi. "Ancak onlara birikimlerinin küçük bir yüzdesini Özel Sermaye Fonlarında değerlendirme imkânı sunulmalı. Böylelikle borsaya alternatif yüksek getirili bir enstrüman daha yaratılmış olur ve Türk şirketleri için borsa dışında da bankalardan borçlanma yerine sermaye yaratabilecekleri bu tür kaynaklara daha fazla erişim imkânı sağlanır." diyerek BES’in işletimiyle ilgili görüşlerini belirtti.,

Sunduğu haklar ve özellikleri nedeniyle kişilere büyük avantajlar sunan BES’e dahil olmak için tek yapmanız gereken şey BES başvurusu formunu doldurmaktır. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL