444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emeklilik Fon Tutarı 30 Milyarı Aştı!

31 Temmuz 2014

2014 yılının Ocak ayından itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’ndeki fon tutarı %20 oranında yükseliş gösterdi ve 30 milyar TL'yi geçti. Sisteme katılanların sayısı ise, %12.5 artış göstererek 4 milyon 673 bini geçti.

Ayrıca, 2013 yılında bireysel emekliliğe devlet katkısının da eklenmesiyle sektördeki büyüme daha da hızlandı ve devlet katkısı 2 milyar 86 milyon TL’ye ulaştı. 2014 yılının sonunda ise beklenen fon tutarı 35 milyar TL’yken, üye sayısı ise 5 milyon. 

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD)’nin verilerine göre, ülkemizdeki hanehalkının tasarruflarının %53’ü TL mevduattayken, %28’i döviz mevduatında yer alıyor. Bireysel emeklilik ise, yapılan bu tasarrufların içinde %4 oranına sahip.

 

 

Bireysel Emeklilik Cari Açığı da Etkiliyor

Ülkemizdeki tasarruf oranını daha da yükseltmek cari açığı dengelemek açısından da büyük önem taşıyor. Bireysel emeklilik, en önemli tasarruf alanlarından biri. Çünkü emekli olmak için bu sistemde 10 yıl kalmak ve 56 yaşını doldurmak gerekiyor bu yönüyle de uzun vadeli bir yatırım aracı. Sisteme katılımın artmasıyla ileride ülke ekonomisine katkısı daha fazla olacaktır. Bu nedenle sistemin öneminin vatandaşlara daha iyi aktarılması gerekiyor.

Sisteme katılanların %20’sinden fazlası 45-55 yaş aralığındayken, %6’dan fazlası ise 25 yaş altı kişilerden oluşuyor. Sistemdeki 56 yaş üzeri olan kişilerin oranı ise 5.53. Sisteme en fazla katılan yaş grubu ise %33.91 oranla 25-34 ve %33.88 oranla 35.44’dür.

BES Uzun Vadeli Yatırımı Destekliyor

TKYD’den alınan bilgiye göre, BES’in ülke ekonomisine katkısı çok büyük. Sistem tasarrufa yönlendirirken uzun vadeli yatırımı da teşvik ediyor. Ayrıca devletin %25 oranındaki katkısı da sisteme katılanların sayısını fazlasıyla arttırıyor. Sisteme katılımın artması kamu finansmanına da fayda sağlarken yatırımların ekonomiye aktarılmasını, yeni finansman ürünlerin gelişimiyle sermaye piyasasının büyümesini de sağlıyor. Günümüzde sistemdeki katılımcıların %56’sı fon olarak tahvil bonoyu tercih ediyor. Hisse senedinin tercihi ise 2012 yılında %7’yken bu yıl %13’e yükseldi. 

Siz de bireysel emeklilik sistemine katılın, geleceğinizi güvence altına alırken ülke ekonomisinin gelişimine de katkıda bulunmuş olun. Sigortam.net üzeriden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak en uygun fiyatlarla sigorta satın alın.


Okumaya Devam Edin

Bireysel Emeklilik Sistemi Değişiyor

18 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

19 Nisan 2012 Perşembe
Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti

26 Nisan 2012 Perşembe
Bireysel emeklilik sistemine (BES) getirilecek yeni düzenlemeler 17 Nisan 2012 tarihinde Ali Babacan tarafından açıklandı. Konuyla ilgili yorumlarımıza geçmeden önce gelin isterseniz bu düzenlemelerin neler olacağına bir göz atalım.