Bireysel Emeklilik Hızla Gelişiyor

Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2013 yılında bireysel emekliliğe devlet katkısının eklenmesinin devletin doğrudan teşviki açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Okur, bu uygulamadan sisteme katılan herkesin yararlanabilmesinin sistemde hızlı gelişme sağladığını aktardı.

Ülkemizde bu sisteme katılabilecek potansiyelin yaklaşık 50 milyon kişi olduğunu vurgulayan Okur, Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM)’nin 2014’ün Mayıs ayı verilerine gore katılımcı sayısının 4.5 milyonu aştığını fakat daha da ileriye gidilmesi gerektiğini ekledi.

Bireysel emekliliğe 2013 yılında yaklaşık 1 milyar lira devlet katkısı ödendiğini söyleyen Okur, 2014 yılı için de bu rakamın yaklaşık 2 milyar lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Emeklilik Fonları 28 Milyar Liraya Ulaştı

Okur, devlet katkısı uygulamasının devam edeceğini, bu uygulama sayesinde halkın bireysel emeklilikle ilgili daha çok bilinçlendiğini ve bu doğrultuda sisteme katılımın fazlasıyla artacağını belirtti. BES’in hızlı büyüdüğünü aktaran Okur, 2014 yılının Mayıs ayı itibariyle bireysel emeklilik fon tutarının 28 milyar lirayı bulduğunu aktardı.

BES’e zorunlu katılım için ‘zorunlu katılım’ çalışmalarının yapıldığını aktaran Okur, emeklilik şirketleri ve Hazine Müsteşarlığı’nın ‘pilot uygulama’ konusunda çalışmalar yaptığını söyledi. Bu doğrultuda bir taslak hazırlandığını ve bu taslağa gore işe yeni başlayan herkes bireysel emeklilik sisteme zorunlu olarak katılacak. Sözleşmeyi devam ettirip ettirmemek ise sigortalının isteğine bağlı olacak. Bu uygulamayı bünyelerinde gerçekleştirmek isteyen şirketler ile emeklilik şirketleri aralarında anlaşma yapacak. Bu anlaşma doğrultusunda sistem uygulanacak. Sistemde kalmak isteyenler ödemelerini yapmaya devam ederken, sistemden çıkmak isteyenler de sözleşmelerini iptal edebilecek.

Bu uygulamayla herkesi bireysel emeklilik sistemiyle tanıştırmak ve tasarruf oranlarını arttırmak amaçlanıyor. Bu uygulama ile hem de katılımıncıların sistemde kalma ya da çıkma nedenleri öğrenilmiş olacak. Bu doğrultuda gelişmeler yapılması sağlanacak. Taslak aşamasında olan bu uygulamanın bu sene faaliyete geçmesi bekleniyor.

Gelecek yatırımınızı yapın, yaşlılığınızda da rahat bir hayat sürün. Sigortam.net üzerinden en uygun sigorta fiyatlarına kolayca ulaşmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşın, sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL