444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emekliliğin İvmesi 2014’te de Sürdürülmeli

30 Aralık 2013

Axa Hayat ve Emeklilik Başkan ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bes’te 2013 ivmesini sürdürmek amacıyla maaş ödeme uygulamalarının kamuoyunun ilgisini sisteme yeniden yöneltecek şekilde ön plana çıkarılabileceğini belirtti.

2012 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) katılımcı sayısının yaklaşık 500 bin kişi arttığını anlatan Axa Hayat ve Emeklilik Başkan (Teknik ve Operasyon) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, bu artışın 2013 yılında 1 milyon kişiye ulaşmasının beklendiğini söyledi. Küntay, bu gelişmenin arkasındaki ana etkenin, 2013 yılı başında BES reformu kapsamında devreye alınan devlet katkısı uygulaması olduğunu ifade etti.

Bununla beraber bu uygulamanın tanıtımı için bireysel emeklilik şirketlerinin yürüttüğü etkili iletişim faaliyetlerinin de hakkını teslim etmek gerektiğini vurgulayan Küntay, “Önümüzdeki yıllarda katılımcı sayısı artmaya devam edecektir. Ama 2013 yılı ivmesini sürdürmek, yeni bir gündem yaratmadan kolay olmayacaktır. Bu yeni gündem için de kanımca en büyük aday, emeklilik, yani maaş ödeme uygulamalarının kamuoyunun ilgisini bir kez daha sisteme yöneltecek şekilde ön plana çıkarılması olacaktır” dedi.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

“BES Desteklenirse Hedefimiz Olan 400 Milyar Aşılabilir”

Küntay, önümüzdeki 10 yıl içinde sistemdeki fon tutarı ve katılımcı sayısı rakamları hakkında şu şekilde konuştu: “2023 yılında 400 milyarı aşan bir fon tutarı o tarih itibariyle milli gelire kıyasla % 10 mertebesinde bir büyüklüğe karşılık gelecektir. Bugün BES fonlarının büyüklüğünün milli gelire göre yüzde 1.7 düzeyinde olduğunu göz önünde bulundurursak, 400 milyar liralık fon büyüklüğünün iddialı bir hedef olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber, BES’e ilginin sürekli kılınmasını temin edecek düzenlemelerin yeri geldikçe yapılması, tasarruf amaçlı hayat sigortasının BES’e benzer şekilde desteklenmesi, mesleki emeklilik planları sisteminin oluşturulması, kıdem tazminatlarının BES bünyesinde takip edilmesi gibi uygulamalarla 400 milyarlık hedef de geçilebilir.”

Halk Emeklilik, Yılsonu Hedefini Aştı

Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, sistemin 10. yılında en hızlı büyümenin yaşandığını ifade etti. Emeklilik sektöründe iyi bir başlangıç yaptıklarını söyleyen Okur banka kanalı sayesinde iyi bir avantaj yakaladıklarını belirterek şunları söyledi: “Halk Bankası ile avantajlı satışları sürdürebilir kıldık. Bir buçuk yılda sağlanan müşteri portföyü desteğiyle, ciddi büyüme yakaladık. Halk Bankası personeli ve Halk Emeklilik satış ekibi temsilcileri, emeklilik ürünlerimizi en iyi şekilde tanıttı.”

Okur, “Halk Emeklilik olarak yılsonu hedefimiz 90 bin yeni katılımcıydı. Bu hedefimizi daha şimdiden yakaladık. Bu da demek oluyor ki, yıl sonu gerçekleşenimiz hedefin çok ilerisinde olacak” dedi. Aynı başarıyı fon büyüklüğünde de yakaladıklarını belirten Okur, sözlerine şu şekilde devam etti: “2012 Haziran ayında satışa başlanan sözleşmelerimizin bugünkü fon büyüklüğü 300 milyon lirayı geçti. Fon büyüklüğünde yıl sonu hedefimizin çok üzerinde bir rakamı yakalıdık.”

BES’e Özel Faizsiz Ürün Duru Plan

Nurullah Okur, getirisi faiz olmayan enstrümanlara dayalı Duru Plan ile faizi tercih etmeyen vatandaşların da sisteme girmesine imkan sağlandığını söyledi.
Tasarruf oranının ülkemizde düşük olduğunu belirten Nurullah Okur, faizsiz emeklilik sistemi ile faizsiz sistemi seçebilecek müşterileri de sistemden yararlandırarak sistemin bir parçası haline getirip tasarruf büyümesine ivme kazandırmayı amaçladıklarını belirtti.

MetLife ve DenizBank’tan BES’e % 5 Katkı Kampanyası

MetLife Emeklilik ve Hayat devletin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) getirdiği avantajlara yenisini ekliyor. Kampanya çerçevesinde DenizBank, 30 Aralık’a kadar BES’e ilk kez MetLife ile adım atanlara 1 yıl boyunca % 25 devlet katkısı yanında % 5 ek katkı payı verecek. Böylelikle MetLife ile birlikte BES’e adım atanlar toplamda % 30 katkı payı avantajı sağlayacak. Kampanya tarihleri arasında, DenizBank şubelerinden, MetLife bireysel emeklilik planlarından olan Deniz Plan, Üretici Plan, İşletme Plan veya Afili Plan satın alan ve ödemelerini her ay düzenli yapan müşterilere % 25 devlet katkısına ek % 5 katkı, sözleşmenin ilk yılına ilişkin ödemeler için hediye edilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Groupama, Öğrencilere Sigortayla İlgili Bilgiler Verdi

Groupama Sigorta ve Groupama Emeklilik Genel Müdürü Ramazan Ülger, Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleşen sigorta panelinde öğrencilerle buluştu. “Saygın Meslek Olarak Sigortacılık, Sektörde Yaşanan Değişim ve Kara Yolu Motorlu Taşıt Sigortaları” paneli Anadolu Üniversitesi’nin İktisat Fakültesi tarafından düzenlendi.
Sigorta sektörü yöneticilerini bir araya getiren panelde, Türkiye’de sigorta sektörünün gelişimi, trafik sigortası ve primler gibi pek çok önemli konu gündeme getirildi. Panelde öğrencilerle bir araya gelen Ramazan Ülger, trafik sigortasında fiyat artışlarının tüketici ve sigorta şirketlerine yansıması konusunda bilgi verdi.

Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak başvurunuzu Sigortam.net’ten hemen yapın.


Okumaya Devam Edin

Bireysel Emeklilik Sistemi Değişiyor

18 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

19 Nisan 2012 Perşembe
Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti

26 Nisan 2012 Perşembe
Bireysel emeklilik sistemine (BES) getirilecek yeni düzenlemeler 17 Nisan 2012 tarihinde Ali Babacan tarafından açıklandı. Konuyla ilgili yorumlarımıza geçmeden önce gelin isterseniz bu düzenlemelerin neler olacağına bir göz atalım.