Bireysel Emeklilikteki Paranızı Artık Kolayca Alacaksınız!

Her geçen gün katılımcısı artan bireysel emeklilik sistemini daha da hareketlendirecek yeni bir uygulama daha geliyor. Bireysel emeklilik sistemindeki tasarrufu arttırmak amacı ile BES’te 25 devlet katkısı sürecini başlatan ekonomi yönetimi, BES'i hareketlendirecek bir yeni uygulamaya daha hazırlanıyor.

Habertürk’te ç ıkan habere göre, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın bireysel emeklilik sistemine yönelik söylediği; “Bireysel emeklilik kesintileriyle ilgili yeni bir düzenleme yapıyoruz. Geçen hafta arkadaşlarla bir araya geldik. Kesintilerle ilgili, vatandaşlarımızın lehine bir düzenleme gelecek” sözlerinin detayları ile ilgili yeni haberler gelmeye başladı.

Basında çıkan bilgilere göre; bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılmalara kolaylık gelecek. Bu uygulamayla BES’ten  ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk ve buna benzer haller olağan üstü durumlardan dolayı ayrılmak zorunda kalanlara kolaylık sağlanacak.

 

Olağanüstü durumların yanı sıra, ev almak isteyen bir BES katılımcısı, eğer parası yetmiyorsa ve alacağı ev ilk evi ise sistemde biriken parasının bir kısmını kolayca alabilecek. Kalan kısı ise BES’te işlemeye devam edecek.

Sistemin önceki uygulamasında kısmi ayrılmalara izin veriliyordu, ancak uygulamada net bir ifade yoktu. Bu sebeple sistemden ayrılmalarda çeşitli sorunlar yaşanabiliyordu. Bu yeni uygulamanın devreye girişiyle, sorunların önüne geçilmiş olacak ve kısmi ayrılmalar vatandaş lehine değişmiş olacak.

Özellikle kısmi ayrılmalarda kolaylık sağlayacak uygulamayı getiren ekonomi yönetiminin bu adımları atarak sisteme daha fazla katılımcının dahil olmasını amaç ediniyor. Getirilecek yeni düzenlemelerle BES yatırımcılarının sayısının daha da artması bekleniyor.

En Yüksek Kesinti Oranı % 2.28 

BES fonlarında para piyasaları fonları için yıllık % 1.09, kamu özel sektör, uluslararası borçlanma fonları için % 1.91, hisse senedi ve diğer fonlarda ise % 2.28 kesinti  bulunuyor.

2003 yılından beri uygulanan bireysel emeklilik sisteminde en büyük sorun ve tartışma yaratan konu, sistem katılımcılarından yapılan kesintilerdi, üstelik bu kesintiler bazen yüksek oranları bulabiliyordu. Faizlerin tarihi düşük seviyelere indiği dönemde bile katılımcılardan % 8-10 arası kesinti yapan şirketler vardı.

Ekonomi yönetimi bu durumada el koyarak işletim kesintilerine üst sınır getirerek bu konuda tartışmaları da sona erdirmişti. Başbakan Yardımcısı Babacan’ın açıklamasında sözünü ettiği: "Kesintilerle ilgili vatandaş lehine düzenlemelerin" ise performansa dayalı ücretlendirme olduğu öğrenildi. Hazine yetkililerin sistem üzerindeki, yeni hedefleri arasında kesinti oranları da bulunuyor. BES fonlarında şu an alınan kesinti oranları bir miktar daha aşağıya çekilecek. Böylece katılımcıdan kesilen para daha da azalacak.

BES’in Cazibesi Daha da Artacak

Ekonomi yönetimi yeni uygulamalarıyla şirketlerin fon getirilerini artırmaları için teşvik ederken, bir yandan da katılımcının birikimlerini arttırmayı ve BES’i daha fazka tercih edilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Siz de yaşam standartlarınızı emeklilik süresince korumak için  Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvurusu yapabilir, sisteme dair soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL