İşe Yeni Başlayacaklara Bireysel Emeklilik Hediyesi

Kişilere emeklilik döneminde büyük konfor sağlayan, sosyal güvenlik sisteminin destekleyicisi Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), % 25 devlet katkısının da etkisi ile 2015 Ocak ayı itibariyle %72 fon büyüklüğüne ulaştı.

2013 yılında sistem katılımcısını arttırmak amacıyla yola çıkan devlet katkısı ile 3 milyon 200 bin katılımcı ve 20,5 milyar TL büyüklüğündeki fon miktarının, 2015 yılının sonunda 5 milyon katılımcıya ve 35,4 milyar lira fon büyüklüğüne ulaşması bekleniyor.

BES’i değerlendiren İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülin Vardar Karasulu, kişilerin emekli olduktan sonraki süreçte daha iyi bir yaşam standartı ile hayatını sürdürebilmesi için kamu sosyal güvenlik sistemine ek olarak oluşturulan sistemin, Türkiye’de çok hızlı bir şekilde gelişme gösterdiğini söyledi.

 

Katılımcı sayısı hakkında sayısal bilgiler veren Karasulu, katılımcı sayısında % 63’lük oranın % 72’ye çıktığını söyleyerek: "Türkiye’de bireysel emeklilik sistemine katılabilecek 18 yaşın üstünde yaklaşık 52 milyon bireyin bulunması, sistemin büyüme potansiyelinin en önemli göstergelerinden biridir. Bireylerin emeklilikte refah seviyesinin artmasını ve uzun vadede yaşam koşullarının iyileşmesini hedefleyen sistem, toplanan uzun vadeli fonlar ekonomiyi ve finansal istikrarı da olumlu yönde etkilemektedir." dedi.

Otomatik Katılım BES Gelişimini Hızlandıracak

Bireysel emekliliğin 2023 yılında 300 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşmasını öngördüklerini de sözlerine ekleyen Yrd. Doç. Dr. Karasulu, yeni işe başlayacaklar için tasarlanan otomatik katılım uygulaması ile BES'teki gelişimin daha da artacağını belirtti.

Karasulu sözlerine şöyle devam etti: "BES’teki bu gelişmeler, tasarruf oranını arttırarak ekonomiye katkı sağlayacaktır. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ile Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) işbirliği içerisinde altı pilot şirket tarafından uygulamaya başlanan otomatik katılım çalışmalarının 2015’te netleşerek, yılın sonunda da sigorta şirketleri tarafından uygulanması hedeflerimiz arasında. 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni BES yasasının sistemi daha da cezbedici hale getirici düzenlemeleriyle de 2023 yılındaki fon büyüklüğünün yaklaşık 300 milyar liraya ulaşacağı beklenmektedir."

Tasarruf imkanı sağlayan ve her geçen gün daha da gelişen BES, kişilere pek çok avantaj sunuyor.

 • BES sistemi birikim yapmanıza yardımcı olur.
   
 • Birikimleriniz %25 devlet katkı payı ile desteklenir, yani yapmış olduğunuz her katkı payı için %25 devlet katkısı elde edersiniz, devlet katkısı limiti aylık brüt asgari ücretinin %25’i kadardır.
   
 • Bireysel emeklilikte fonunuzu ve şirketinizi değiştirme hakkınız bulunur, herhangi bir ücret ödemeden başka bir şirkete geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca fonlarınızı istediğiniz zaman kontrol edebiir, fon yönetimini kontrol edebilirsiniz. 
   
 • BES ödemelerinizi bütçeniz doğrultusunda azaltabilir dilrseniz, bütçenizin yetmemesi durumunda dondurabilirsiniz.
   
 • Bireysel emeklilik sistemi fonları vergiden de muaftır.

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun BES fiyatları hakkında bilgilere ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL