Bes (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir? | BES | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.
 
Bireysel Emeklilik her geçen gün artan fon büyüklüğü ve bunların çeşitli yatırım araçları ile yatırım sahiplerine, uzmanlarca dağıtılması temeline göre yönetilir. Bireysel emeklilik kapsamı içerisinde hastalık ya da vefat teminatları gibi teminatlar bulunmamaktadır. Bu nedenle yatırılan primler devletin aldığı belli başlı, küçük kesintilerden sonra doğrudan fonlara yansıtılır.
 
Mümkün olabilecek en erken yaşta BES sahibi olmak, alacağınız geri dönüşü doğrudan etkileyecek unsurların başında gelir. Bütçenizin en az %10’u oranında bir prim ödemesi ve yapılacak ara ödemeler de fonlarınızın istikrarlı olarak büyümesi adına önemli bir konudur.
 
BES kapsamında ister toplu para, isterseniz maaşlara bölünmüş taksitli geri ödeme seçenekleri mevcuttur. Hangisini tercih ederseniz edin en önemli iki unsur 56 yaşını ve en az 10 yıllık prim ödeme süresini tamamlamış olmaktır. Bu iki unsurun yerine getirilmesinin ardından geri ödeme alınmaya başlanabilmektedir.
 
Kendiniz için en uygun bireysel emeklilik başvurusunu hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmek için Sigortam.net Bireysel Emeklilik Sistemi Başvuru Formunu doldurun.

Benzer İçerikler

2015’te Bireysel Emeklilik Sistemini Neler Bekliyor?

Bireysel emeklilik sistemine katılımın hız kesmeden devam etmesi, 2015 BES gelişmelerine olan beklentileri de yükseltiyor.

Devamını Oku

Bes’te Devlet Katkısı Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

Bes'te devlet katkısı ne zaman ve nasıl alınır, öğrenin. Bireysel emeklilik sisteminin tüm avantajlarını değerlendirin.

Devamını Oku

BES’te Katılımcıların Elinde Olan Haklar

BES katılımcısı olarak haklarınız neler öğrenek emekliliğinizin keyfini yaşam standartlarınız düşmeden yaşayabilirsiniz.

 

Devamını Oku