Bireysel Emeklilik Sistemi ve Getirdiği Yeni Avantajlar

Özel bir emeklilik türü olan bireysel emeklilik sisteme dahil olan kişiler için çok önemli avantajlar sunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi güvenli bir şekilde tasarruf yapmanızı ve bu tasarruflarınızı yatırıma çevirmenizi, yatırımlarınızla elde ettiğiniz birikimi emekliliğiniz sırasında ister toplu para ister emeklilik maaşı olarak almanızı sağlar.

bireysel emeklilik sistemi

BES, kişileri düzenli olarak birikime yönlendirir. BES planı dahilinde olan herkesin fonlarının tek bir yerde toplanması ve uzun vadeli yatırım planlamasına teşvik edilmesi bakımından hem bireylere hem de ülke ekonomisine önemli avantajlar sunmaktadır.

Bireysel Emeklilikteki Yeni Avantajlar

Devlet Katkısı
Bireysel katılımcılara sunulan avantajlara şimdi bir de devlet katkısı avantajı eklendi. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile katılımcıların birikimlerine doğrudan devlet katkısını da içeren yenilikler geldi.
Vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın, her katılımcının ödediği katkı payının %25’i oranında devlet katkısı, devlet tarafından belirlenecek bir kamu kurumu tarafından açılacak olan bir başka hesaba yatırılacak. Bu hesabın kullanım amacı sadece devlet katkısının birikmesi için olacak. Ancak buradaki detay, devlet katkısının üst sınırının yıllık, brüt asgari ücret tutarının yüzde 25’ini geçemeyecek olmasıdır. Yani 2012 için yıllık en fazla 2.659 lira olabilecek; devletin asgari ücretle ilgili uyguladığı değişikliğe göre bu tutar da güncellenecek.
Katılımcılardan en az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin % 15’ine, en az 6 yıl kalanlar % 35’ine, en az 10 yıl kalanlar % 60’ına, sistemden 56 yaşını doldurarak emekli olarak ayrılanlar ya da vefat veya maluliyet nedeniyle ayrılmak durumunda kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin tamamına hak kazanmaktadır.
Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!
Sistemden ayrılanlar için ise uygulama şu şekilde olacak;
Hak edilmemiş devlet katkısı erken çıkışlarda devlete geri dönecek. Örneğin 3. yıldan sonra devlet katkısı hesabındaki birikimi 5.000 TL olan bir katılımcı, sistemden ayrılırsa bunun %15’i olan 750 TL’sine hak kazanırken kalan 4.250 TL’lik tutar devlete geri dönecek.

Bireysel Emeklilik Vergi Avantajı

Yeni uygulamada bireysel emeklilik vergi avantajı kapsamı da genişletildi. Vergi mükellefi olan katılımcılar, BES katkı payı ödemelerini kanunda belirtilen oranlar dâhilinde gelir vergisinden indirebilmekteydi. Bu uygulama 2013 yılı itibariyle değişikliğe uğrayarak, kaldırılıyor. Yeni getirilen devlet katkısı uygulaması ile katılımcıların vergi mükellefi olma koşulu aranmaksızın doğrudan devlet katkısı teşvikinden yararlanabilmelerine imkân tanınıyor.
Bireysel emeklilik sisteminden maksimum faydayı sağlayabilmek için;
• sisteme erken girmek, katkı paylarınızı düzenli ödemek,
• plan ve fon dağılımlarınızı değişen ekonomik koşullara göre düzenlemek,
• imkanlarınız ölçüsünde ara ödemelerle fonlarınızı büyütmek önemlidir.
2013 yılından itibaren uygulanacak olan yeni düzenlemelerle bireysel emeklilik sisteminde katılımcılara sunulan faydaların arttırılmış olması, önemli teşvikleri kapsıyor olması, sisteme dahil olup kendiniz için en uygun BES poliçesini edinerek yaşamın ilerleyen dönemleri için birikim yapmayı daha kolay hale getiriyor. “Az da olsa bir katkı payıyla başlamak, hiç başlamamaktan daha iyidir” mantığıyla hareket ederek en kısa zamanda kendiniz için uygun bir bireysel emeklilik poliçesi edinmenizi önemle tavsiye ederiz.
Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak Sigortam.net’ten başvurunuzu hemen yapın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL