444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 Önemli Detay

09 Temmuz 2014

Türkiye’de emeklilik denildiğinde birkaç yıla kadar SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur gibi devlete bağlı kurumlar ilk akla gelen isimlerdi. Ancak artık emeklilik denildiğinde bu kurumlarla birlikte faaliyet gösteren bireysel emeklilik şirketleri de akla gelmeye başladı.

BES; SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı gibi devlet kurumlarına bir alternatif değil bu kurumların bir tamamlayıcısı aslında. Bireysel Emeklilik Sistemi’in şekillenmesinde sosyal güvenlik sistemlerinin zaman içinde yetersiz kalması ve emekli olduktan sonra yaşam standartlarını yüksek tutmak konusunda yetersiz kalması gibi etkenlerin önemi büyüktür.

Özel yasalarla düzenlenmiş, güvenliği ve denetimi devlet eliyle sağlanan BES özellikleri ile taraflara önemli vergi avantajı sunarken; devlet katkısıyla birlikte tasarruf ve bu tasarrufu yatırıma çevirme imkanı sağlayan bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES Hakkında Gözünüzden Kaçmaması Gereken 10 Detay

1- BES; sistemi gereği bireylerin hak ve çıkarlarını korumak üzere tasarlanmıştır. Ancak bu sisteme dahil olmadan ve karar vermeden önce sağlıklı bir araştırma yapmak ve uzun senelerce gelirinizin bir kısmını buraya aktaracağınızı düşünmekte fayda var.

2- Emeklilik sözleşmesi süresince katkı payı tutarını, emeklilik planında asgari katkı payından daha az olmaması şartı ile değiştirebilme imkanı BES’te önemli bir detay. Böylece mali dalgalanmalarda katkı payınızı  asgari tutarın altında kalmayacak şekilde değiştirme yetkisine sahip olabiliyorsunuz.

3- 1 yıldan az kalmamak şartı ile hesabınızdaki birikimleri başka bir emeklilik şirketine aktarabiliyorsunuz. Plana dahil olduktan sonra avantajlı bir şirket bulduğunuza inanıyorsanız; bir sonraki sene geçiş yapabilirsiniz.

4- Birden fazla şirkette hesabınız olsa da birleştirmeyi talep edebilirsiniz. 

5- Emeklilik sözleşmesi süresi içerisinde katkı payı ödemesine arar verebilirsiniz. Katkı payı ödenmeyen-ödenemeyen süre emekliliğe hak kazanılması için gereken sürenin hesabında baz alınmaz.

6- Yılda fon dağılım oranında 6 kez, emeklilik dağılımında 4 kez değişime gidilebilir.

7- Sistemde; katılımcılar ve çalışanları için katkı payı ödeyen şirketlere vergi avantajı da sunulur. Gelir vergisi matrahından indirim konusu yapılır. İşverenler, çalışanları adına yaptıkları ödemeleri doğrudan gider yazabilir.

8- Sisteme dahil olan katılımcılar sistemde 10 yıl süre kalarak katkı payını öderse, 56 yaşını tamamladıktan sonra emeklilik hakkını elde eder ancak katılımcı dilerse emekliliğini erteleyebilir.

9- Katılımcının birden fazla sözleşmesi bulunması halinde tüm sözleşmelerden emeklilik elde edebilmesi için en az birinden bu hakkı elde etmesi ve tüm sözleşmelerinde emeklilik hakkını kazanmayı talep etmesi gerekir.

10- Emeklilik sonrası katılımcı dilerse bireysel emeklilik hesabındaki birikimlerin bir kısmı veya tamamını talep edebilir. Dilerse de yıllık gelir sigortasına aktarılmasını talep ederek yapılan sözleşme dahilinde, kendisine ömür boyu maaş şeklinde bağlanmasını talep edebilir.  Katılımcı istediği takdirde emeklilik sözleşmesi süresi içinde dilediği anda sistemden birikimlerini talep ederek ayrılabilir. Ancak erken ayrılma halinde yapılacak kesintiler de artabilir. 

Huzurlu bir emeklilik için bireysel emeklilik başvurusunu geciktirmeyin. Emekliliğinizi yaşam standartlarınızda düşüş olmadan, doyasıya yaşayın.


Okumaya Devam Edin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba

Bireysel emeklilik sistemi 18 yaş üstü, çalışan veya çalışmayan vatandaşların, emeklilik birikimlerini değerlendirebilecekleri bir sistemdir.

BES ile Nasıl Daha Çok Kazanılabilir?

11 Nisan 2012 Çarşamba
En doğru fon dağılımını oluşturmak uzun vadede en güvenilir yatırım araçlarından birine sahip olmanızı sağlayacaktır.