Yeni BES Yasası 01 Ocak 2013’ten İtibaren Uygulanmaya Başlıyor

Eski sistemde emeklilik şirketleri ile müşteriler arasında yaşanan büyük bir sıkıntı, durumun yargıya taşınması ile çözümlendi ve konu üzerine meclis yeni bir yasa çıkarttı. Yeni yasaya göre Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamındaki tek avantaj vergi indirimi olmayacak. Bu yasa ile BES yaptıranlara %25 oranın da devlet katkısı da getirildi. 
 
Yeni BES kanunu kapsamına alınan önemli maddelerden biri de şu ki; Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortası poliçeleri için eskiden hem ana para üzerinden hem de getiri üzerinden kesilen stopaj vergisi, yeni yasa ile birlikte artık sadece getiri üzerinden kesilecek. Üstelik sistemden ayrılanlar için geçmişe yönelik stopaj kesintisi de geri alınabilecek.

 

Stopaj Kesintisi Geri Ödemesinden Kimler Faydalanabilecek?

 
Yeni yasaya göre:
 
– Bireysel Emeklilik Sistemi’nden 10 yılını tamamlamadan yahut 56 yaşını doldurmadan ayrılanlar;
 
– 29 Ağustos 2012 tarihinden önce ayrılanlar sadece anapara üzerinden kesilmiş olan stopajlarını geri alabilecek. Getiriden kesilmiş olan stopajlar iade edilmeyecek. 
 
Yeni yasa 7 Ekim 2001 tarihinden sonra akdedilen poliçeleri kapsıyor. 
 
Stopaj kesintisinin iadesi için başvuru süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre 29.08.2013 tarihinde dolacaktır.
 

 

Stopaj Kesintisini Geri Almak için Ne Yapılacak? 

 
Stopaj kesintisini geri alabilmek için, hak sahibinin stopajın yatırıldığı vergi dairesine başvurması gerekiyor. Bu başvurular konusunda bireysel emeklilik şirketleri size yardımcı olabilir. BES yaptırdığınız sigorta şirketine başvurarak, gönderecekleri formu ve dilekçeyi dikkatlice doldurup şirkete geri göndermeniz gerekiyor. Forma ek olarak tanzim edilen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçenizin bir örneğini, ayrıca poliçenizde daha önce yapılan kesintileri gösteren belgelerin de bir örneğini eklemeniz talep edilecektir. Başvuru yapmak için bu belgeleri de hazırlamanız gerekiyor.
 
Sigorta şirketiniz tüm belgeleri inceledikten sonra onları ilgili vergi dairesine yollayacak. Vergi dairesi  de gerekli incelemeleri yaptıktan sonra formda belirttiğiniz banka ve IBAN hesap numaranıza EFT yolu ile ödemeyi yapacak. Bu başvurunun en geç 29.08.2013 tarihine kadar ilgili vergi dairesine iletildiğini mutlaka takip edip, bunun yapıldığından emin olmanızı öneririz. Bu sürenin geçirilmemesi gerekiyor.
 
Önemli bir diğer nokta ise konu hakkında daha önce yargıya başvurduysanız bu yasadan faydalanabilmek için bu davalardan feragat etmeniz ve bu durumu gösteren belgeleri de forma eklemeniz gerekiyor.
 
Örnekle açıklamak gerekirse:
 
Söz gelimi sistemde hesabınızda biriken 7.500 lira ana para ve 2.500 lira getiriniz vardı ve siz sistemden ayrıldınız. Bu durumda toplam 10.000 lira üzerinden %15 (1.500 lira) stopaj kesintisi yapılarak size, 8.500 lira ödeme yapılmıştır. Yeni yasaya göre başvurunuz halinde artık sadece getiriniz yani 2.500 lira üzerinde %15 stopaj kesintisi (375 lira) yapılacak ve kesilmiş olan 1.125 lira hesabınıza iade edilecektir.

 

Devlet Katkısı Nasıl Olacak? 

 
Yeni uygulamada sisteme giren istisnasız herkesin faydalanabileceği devlet katkısı geliyor. Bundan sonra anaparanıza %25 oranında bir devlet katkısı olacak. 
 
Örneğin; her ay BES için 200 lira ödeme yapıyorsanız, devlet de sizin adınıza 50 lira yatıracak (%25 katkı) dolayısı ile birikiminiz otomatik olarak 250 lira olacak.
 
Ancak sistemden zorunlu dönem olan ilk 3 yıllık süre içinde çıkanlar devlet katkısından yaralanamayacak. Bu birikim geri alınarak yine devlete kalacak. 
 
01.01.2013 tarihinden itibaren sistemde en az 3 yıl kalanlar devlet katkısının %15’ini, en az 6 yıl kalanlar devlet katkısının %35’ini, en az 10 yıl sistemde kalanlar devlet katkısının %60’ını alabilecek. Devlet katkısının %100’ünü alabilmeniz için emekliliğe hak kazanmış olmanız gerekiyor. Sistemden maluliyet veya vefat nedeniyle ayrılanlar da devlet katkısının %100’ünü alabilecekler.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL