444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım % 30 arttı

2013 yılının başında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için yapılan düzenleme sisteme katılıma büyük katkı sağladı. Dünyanın önde gelen yönetim danışmanlığı şirketlerinden The Boston Consulting Group (BCG), Türkiye’deki BES’e yönelik analiz yaptı. Sonuca göre, yeni düzenleme sayesinde BES’e katılımın % 30 artığı ortaya çıktı.

BES’te, ödenen katkı paylarına 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren hayata geçen yeni düzenlemeyle birlikte devlet de katkı sağlamaya başladı. Bireylerin yatırdığı katkı paylarına ek olarak, % 25 oranında bir katkı da devlet tarafından ödeniyor. Ayrıca bireysel emeklilik sistemine artık sadece çalışanlar değil herkes katılabiliyor. BES’te yapılan bu değişiklikle birlikte sisteme katılımı artarken Türkiye’de tasarrufun da yükseldiği görüldü.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Uzun Vadeli Büyüme İçin % 20 Tasarruf Şart

Türkiye’de düşük yurtiçi tasarrufların dış finansmana bağımlılığı artırdığını vurgulayan BCG Türkiye Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Burak Tansan, bu durumun dış cari işlemler açığını yükselttiğini ve büyümenin sürdürülebilirliğini tehlike soktuğunu söyledi ve ekledi: “2001 yılı sonrasında hızlı büyümeye rağmen kredi imkanlarındaki artış, faizlerdeki düşüş ve ertelenmiş tüketim gibi nedenlerden dolayı özel tasarruflarda gereken artış sağlanamayınca yurtiçi tasarruf, gayrisafi yurtiçi hasıla oranı % 12 – 13 seviyelerine geriledi. Yurtiçi tasarrufların düşük seyretmesi neticesinde yatırımlar giderek artan oranda dış sermayeyle finanse edilmeye başlandı, bu da cari işlem açığının büyümesinde etkili oldu. Bu bağlamda, Türkiye için sürdürülebilir uzun vadeli büyümenin temini için tasarruf oranının % 20 seviyelerine ulaşması kritik önem taşıyor.”

BES’e Katılım Hızı 2 Kat Arttı

% 25 devlet katkısı düzenlemesiyle birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tüm katılımcıların kolayca yararlanabileceği bir yapıya kavuştuğuna dikkat çeken Tansan, “Bu değişiklikler kısa sürede etkisini gösterdi. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım sayıları ve fon rakamları ciddi anlamda ivme kazandı. 2012 yılı sonunda sistemdeki katılımcı sayısı yaklaşık 3.1 milyon iken, teşviklerden sonra sisteme katılım hızının tam iki katına çıktığını ve 2013 yılı sonunda bu rakamın 4 milyonu aştığını görüyoruz. Katılımcı tabanının genişlemesine ek olarak yeni teşvik uygulamaları katılımcıların sistemdeki devamlılığını ciddi oranda artırdı ve sistemden çıkış oranları da azalmaya başladı” diye konuştu.

Ayrıca Tansan, “2013 yılında sağlanan bu büyümenin, hız kaybetmeden 2014 yılında da devam edeceğini ve 1 milyona yakın yeni katılımcıyla gelecek yıl katılımcı sayısının yaklaşık 5 milyon olacağını öngörüyoruz. Uzun vadede ise, yeni düzenlemenin devamı durumunda, 2023 yılında katılımcı sayısının 10 milyona yaklaşacağını ve fon hacmimin ise 200 – 230 milyar TL seviyelerinin üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Var olan emeklilik kazancınızla birlikte ek bir kazanç daha sağlamak ve çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak başvurunuzu Sigortam.net’ten hemen yapın.


Benzer İçerikler

BES’e Katılım Zorunlu Oluyor!

Yeni dönem BES’te bireysel emekliliğin yaygınlaşması için ‘zorunlu katılım’ planlanıyor. Hazine ve emeklilik şirketleri bu uygulama için çalışmalar yapıyor. 

Devamını Oku

Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti

Bireysel emeklilik sistemine (BES) getirilecek yeni düzenlemeler 17 Nisan 2012 tarihinde Ali Babacan tarafından açıklandı. Konuyla ilgili yorumlarımıza geçmeden önce gelin isterseniz bu düzenlemelerin neler olacağına bir göz atalım.

Devamını Oku

BES’te Son Rakamlar Açıklandı

Bireysel emeklilikte %25 devlet katkısı ile yeni dönem başladı. Devlet katkısının etkisiyle Ocak’ta sisteme dahil olanların sayısıda bir önceki yıla göre 3 katına çıktı.
 

Devamını Oku