Bireysel Emeklilik Uzun Vadeli Düşünülmeli

ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik, yaptığı açıklamada bireysel emeklilik sistemiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

2003 yılından beri faaliyette olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’in gün geçtikçe büyüdüğünü fakat yine de katılımın daha fazla olması gerektiğini söyledi. Çevik, ülkemizde faiz oranlarının %8-9 civarında olduğu ülkemizde bireysel emeklilik için %25’lik devlet katkısının konulmasının büyük bir oran olduğuna dikkat çekti. Çevik, %15 oranında yapılan stopaj kesintisinin iptal edilmesiyle birlikte sistemden çıkışların arttığını, bunun sisteme zarar verdiğini büyümenin fazla olması için bu durumun engellenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kesintiyle birlikte insanların emekliliğini beklemeden sistemden kolayca çıktığına dikkat çeken Çevik, “Kurban parası için sistemden çıkan insanlar var, bu sistemin büyümesini engelliyor” dedi. Sistemden çıkıldığında verilen toplu paranın da insanlara cazip geldiğini vurgulayan bu durumun sistemi olumsuz etkilediğini söyledi. Çevik: “Sisteme giren kişiler küçük miktarlarda para birikimi yaparken, örneğin 5 yıl sistemde kalıp çıkan kişiler 5 yılın toplu parasını alarak sistemden ayrılıyor durum böyle olunca BES’teki büyüme anlaşılamıyor. Bu nedenle bireysel emeklilik sisteminin uzun vadeli olmasının önemini insanlara daha iyi ve net bir şekilde anlatmak gerekiyor.”

Hayat Sigortası Önemli

Hayat sigortası ile ilgili de konuşan Çevik, bireysel emekliliğe hayat sigortasından daha çok önem verildiğini aslında bu durumun çok yanlış olduğunu, hayat sigortasının koruyucu bir sigorta çeşidi olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Hayat sigortasında da büyümenin fazla olması için insanların konuyla ilgili daha çok bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bireysel Emeklilik Hakkında

Bireysel emeklilik, 18 yaş ve üzeri herkesin yararlanacağı bir yatırım aracıdır. Bu sistem ile mevcut emekliliğinizin yanında rahat bir emeklilik hayatı sürmeniz amaçlanıyor. Bireysel emeklilikte küçük primler ödeyerek 10 yıl sonra ve 56 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. Bu gereklilikleri sağladıktan sonra biriken paranızı ister toplu ister maaş gibi bölünmüş şekilde almanız mümkün.

Siz de bir an önce bireysel emeklilik sistemine katılarak geleceğinize yatırım yapmaya başlayın. Bunun için Sigortam.net üzeriden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL