Bireysel Emeklilikte Vergi İadesi

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılanlardan yapılan gelir vergisi kesintilerinin yasal sınırı aşan kısmı için vergi iadesi başvuruları 29 Ağustos’ta sona eriyor.

BESBES’te yanlış uygulama sebebiyle, sistemden ayrılanların gelir vergisi kesintisi yanlış hesaplanmış ve pek çok kişi fazladan ödeme yapmıştı. Önceki yıllarda BES kapsamında parasını değerlendiren kişiler, sistemden ayrılmak istedikleri zaman gelir vergisi toplam para üzerinden hesaplanıyordu. Yani sistemde o güne kadar 20 bin lirası birikmiş ve bu paranın 10 bin lira getirisi olmuş ise, sistemden ayrılan kişiden toplam para olan 30 bin TL’nin gelir vergisi kesiliyordu. Bu yanlış uygulama daha sonra düzeltildi ve gelir vergisi kesintisinin yalnızca anaparanın getirisi üzerinden, yani örnekteki 10 bin TL üzerinden kesilmesi gerektiği belirlendi. Yanlış uygulamanın düzeltilmesinden önce fazladan vergi ödemiş olanlara ise BES vergi iadesi için bir başvuru süresi tanındı. 29 Ağustos 2013 tarihinde sona eren başvuru süresi içinde Bireysel Emeklilik Sistemi vergi iadesi için dilekçe vermeyenlere daha sonra bir ödeme yapılmayacak.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES vergi iadesi için;

Vergi kesintisine dair bir dava açılmamış olması, dava açılmış ise feragatname verilerek davadan vazgeçilmesi,

Vergi kesintisinin yapıldığı vergi dairesine “anaparadan kesilen gelir vergisinin iadesi” için bir dilekçe yazılması,

Söz konusu dilekçenin en geç 29 Ağustos 2013 tarihinde ilgili vergi dairesine ulaştırılması gerekiyor.

Bireysel Emeklilik vergi iadesi uygulamasında dikkat çeken iki önemli nokta bulunuyor:

2007 öncesi kesintiler için iade yapılmayacak,

Söz konusu para için faiz ödemesi gerçekleşmeyecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olarak paranızı değerlendirmek için hemen BES başvuru formu doldurun, bilgilerinizi emeklilik şirketlerine iletelim, şirketler size dönüş yapsınlar.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL