Bireysel Emeklilikle İlgili Sorular | BES | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Bireysel Emeklilik ile İlgili Sorular

Gelecek kaygınızı azaltan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), emeklilik döneminizde ek maaş sağlayarak rahat bir emeklilik hayatı yaşamanızı sağlar.

18 yaşını dolduran herkesin bu sistemden yararlanabiliyor. Sisteme katılanların 56 yaşına kadar sistemden ayrılmaması ve primlerini düzenli olarak ödemesi gerekiyor. Bu şartlar yerine geldiğinde biriken parayı peşin ya da maaş gibi aylık taksitlerle almak mümkün.

2013 yılında %25 devlet katkısının da eklenmesiyle birikim hesabınızda daha fazla paranız oluyor. Örneğin aylık 100 TL ödüyorsanız 25 TL de devlet aylık katkıda bulunuyor. Devlet katkısı ile ilgili "Bes'te Devlet Katkısı Hakkında Merak Edilenler" yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Bireysel emeklilikte bu bilgilerin dışında birçok sorular soruluyor. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan BES ile ilgili en çok merak edilen soruları cevaplandırıyor.

1. Bireysel emeklilikte farklı risk seçeneklerinden hangisi tercih edilmelidir? 

Uğur, bireysel emeklilikte katılımcıların yatırmak istediği miktarın ve şekillerin farklılık gösterdiğini söylüyor. Bu sebeple birçok fon seçeneklerinin bulunduğunu söyleyen Erkan, bu sayede katılımcıların kendilerine en uygun gördükleri fonu tercih ederek katıldıklarını belirtiyor. Fon dağılımı değişikliğinin de yapılabildiğinin altını çizen Erkan, ayrıca isteyenler için standart fonlarının da bulunduğunu sözlerine ekliyor.

Erkan, piyasaların anlık değişimine göre karar verilmemesi gerektiğini sistemde kalınacak süreyi düşünerek  tercih yapılmasının daha doğru olacağını söylüyor. Ayrıca, sisteme ilk katıldığında hisse senedi gibi yüksek kazançlar sağlayan fonlara yönelinmesinin ve emekliliğe yakın zamanlarda da riski azaltacak olan standart fonların tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

2. Emekliliğine az kalmış bir yakınına bireysel emeklilik yaptıran kişi kısa bir süre sonra devletin vermiş olduğu katkı payı da dahıl parasını alabilir mi? Sistemde ne kadar kalınırsa devlet katkısı hak edilir?

Ne yazık ki hayır. Başkasının adına sistemin katkı payı yatırılabilir. Fakat sözleşme sisteme katılan kişinin adına düzenlendiği ve devrinin de yapılamadığı için katkı payı kişinin yakınına aittir. Katkı payının hak edilmesi için sistemden emekli olunması gerekir.

3. SGK’lı kişiler bireysel emeklilik sistemine katıldığında SGK’dan çıkmak mecburiyetinde midir? SGK’da birikmiş primler bes hesabına eklenebilir mi?

BES’e, SGK’lı olanlarda katılabilir bu bir engel değildir çünkü bireysel emeklilik farklı bir sistemdir, bağımsızdır ve isteğe bağlı katılınabilir. Dolayısıyla farklı sistemler söz konusu olduğu için SGK’daki primler bireysel emeklilik hesabına aktarılamaz.

4. Bireysel emeklilik yaptırılan kurum iflas ettiğinde hakla kayıp mı olur yoksa birikimler devlet güvencesinde midir?

Bireysel emeklilik hesapları, Takasbank’ta saklanır. Dolayısıyla şirket iflas ettiğinde hesaba bir şey olmaz. Ödemeler Takasbank’a yapılarak sistemde kalınabilir.

5. Bireysel emekliliğe kayıt olduktan sonra maddi sıkıntılar yaşandığında hesabı dondurmak mümkün müdür? Bu durumun cezası var mıdır?

Böyle bir sorunla karşılaşıldığında yapılan ödemelere belli bir süre ara verilebilir. 3 aya kadar ödeme yapılmayabilir fakat 4. aydan sonra ödeme yapılmayan ay başına 2 TL’yi geçmeyecek şekilde ara verme kesintisi alınır.

6. Açılan bireysel emeklilik hesabı farklı bir kuruma taşınabilir mi? geçilen yeni kurum sistemden erken çıkıldığı için oluşacak bedeli öder mi?

Emeklilik şirketini değiştirmek için en az 2 yıl geçmesi gerekir. Bu durum sözleşmede belirtilir ve en az 1 yıl bu şirkette kalınması gerekir. Bu sayede şirket değişikliği için aidat istenmez.

7. Bireysel emeklilik yaptıran çıkışı sistemde gününü doldurmadan vefat ederse varisi olan kişinin ödeme yapmaya devam etmesi mi gerekiyor? Yoksa biriken para ceza uygulanmadan alınabilir mi?

Bireysel emeklilik süreci dolmadan kişi vefat ederse sözleşmede otomatik olarak sona erer. Katılımcının hesabındaki devlet katkısı da dahil tüm birikimler %5 oranında gelir vergisi kesintisi yapıldıktan sonra varislerine ödenir.

Zaman kaybetmeden siz de bireysel emeklilik sistemine kaydolun, geleceğinizi düşünmek zorunda kalmayın. Sigortam.net'ten kolay ve hızlı bir şekilde bireysel emeklilik başvuru formunu doldurun, sigorta uzmanlarımız en kısa sürede size ulaşsın.

Kaynak: www.wsj.com.tr


Benzer İçerikler

BES’e Katılım Zorunlu Oluyor!

Yeni dönem BES’te bireysel emekliliğin yaygınlaşması için ‘zorunlu katılım’ planlanıyor. Hazine ve emeklilik şirketleri bu uygulama için çalışmalar yapıyor. 

Devamını Oku

Bireysel Emekliliğe 1.25 Milyar

Maliye Bakanlığı, bireysel emeklilikte başlayacak devlet katkılı sistem için 2013 yılı bütçesinde 1 milyar 250 milyon TL ayırdı.

Devamını Oku

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Devamını Oku