444 24 00
7/24 Yanınızdayız

BES Vergi Avantajının Yerini Alan Devlet Katkısı Nedir?

21 Şubat 2013
Özel bir emeklilik türü olan Bireysel Emeklilik Sistemi, güvenli bir şekilde geleceğiniz için tasarruf yapmanızı sağlar. BES ile kişiler düzenli olarak birikime yönlendirilir. 
Yeni BES düzenlemesi ile bireysel emeklilik sisteminde sunulan avantajlara ek olarak devlet katkısı da eklendi. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile katılımcıların birikimlerine doğrudan devlet katkısını da içeren yenilikler geldi.
 
Yeni düzenleme ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yatırılan katkı payı tutarının %25’i kadar ek bir tutar devlet katkısı olarak emeklilik sözleşmesine bağlı ayrı bir hesapta biriktirilir ve yatırıma yönlendirilir. Bu şekilde yatırımlar daha hızlı büyümüş olur. 
 

Herkes İçin BES

 
Devlet katkısı ile desteklenen Yeni BES’te ev hanımları ve öğrenciler dahil 18 yaşını tamamlamış olan herkes bu avantajdan faydalanabilecekler. 
 
Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!
 
Katılımcıların ödedikleri diğer katkı payları gibi devlet katkısı da emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilecek ve Takasbank’ta katılımcı adına saklanacaktır. Devlet katkısının yatırılacağı emeklilik yatırım fonu türleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir.
 
Katılımcıların sistem aracılığıyla faydalanabilecekleri azami devlet katkısı tutarı, ilgili takvim yılı için belirlenen yıllık toplam brüt asgari ücretin %25’i kadardır. Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında bir katılımcının ilgili takvim yılında sahip olduğu tüm sözleşmeleri için ödenecek devlet katkısı toplam tutarı belirlenen yıllık azami limit ile sınırlı olacaktır. 
 
Devlet katkısı, işveren grup emeklilik sözleşmelerine yapılan katkı payı ödemeleri hariç bireysel katılımcılar adına düzenlenmiş olanlar için geçerlidir.
 
 29 Aralık 2012 tarihinde yayınlanmış olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelik kapsamındaki Geçici 2. Madde uyarınca 2012 yılında tahsilatı yapılan veya 2013 yılında şirket hesaplarına nakden intikal etmiş olmakla birlikte, provizyonu 2012 yılında gerçekleştirilen katkı payı ödemeleri için devlet katkısı ödenmeyecektir.
Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak Sigortam.net’ten başvurunuzu hemen yapın.

Okumaya Devam Edin

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Kapsamı Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak tanımlanmış, uzun vadeli, risk dağıtımı esasına yönelik tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Kısa vadeli yatırımlar için kesinlikle önerilmez.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

04 Nisan 2012 Çarşamba

Bireysel emeklilik sistemi 18 yaş üstü, çalışan veya çalışmayan vatandaşların, emeklilik birikimlerini değerlendirebilecekleri bir sistemdir.

BES'ten Nasıl Emekli Olunur?

11 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel emeklilik ile nasıl emekli olunacağına dair bilgileri sayfamızdan alabilirsiniz.