444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Emeklilik Fonlarındaki Kesintiler Düşüyor!

18 Mart 2014

Bireysel emeklilik sistemi (BES) üyelerinden alınan yönetim gider kesintisinin yaklaşık 1 puan düşürülmesi planlanıyor. Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı taslağa göre, kamu fonlarının dışındaki tüm emeklilik fonlarından yapılan kesintiler düşürülecek. Böylece, bireysel emeklilik üyelerinin getirileri de yükseltilecek.

Son dönemde piyasalarda yaşanan gelişmeler emeklilik fonlarını da etkiliyor. Hisse fonları bir yılda yaklaşık %16 oranında kayıp yaşatırken, uluslararası fonlar %25’in üzerinde getiri sağladı. Emeklilik fonları uzun vadeli bir yatırım olmasına rağmen katılımcılar kısa vadeli getirilere bakıyor.

İyi Performansa Yüksek Kesinti

BES planı olan üyelerin getirileri sorgulamaya başlaması üzerine Hazine Müsteşarlığı harekete geçti. İyi getiri için portföy şirketlerinin önümüzdeki dönemde daha fazla çalışması gerekiyor. Hazine Müsteşarlığı’nin hazırladığı taslağa göre, şu anda yıllık %1.82 kesinti yapılan hisse, esnek, karma fon ve fon sepeti fonlarındaki kesinti oranı %0.82 seviyelerine çekilecek. Diğer yandan, bu fonların SPK’nın oluşturacağı Bencmark’tan daha iyi getiri sağlamaları durumunda, portföy şirketleri kesinti oranını %1’i geçmemek üzere artırabilecek. Yani, iyi performansa daha yüksek kesinti imkanı sağlanacak. Şirketlerin en önemli gelir kalemi olan kesinti oranlarının azaltılması ise şirketlerin kâra geçmesini erteleyecek. Bu nedenle kâr etmek isteyen şirketler, üyelerine daha iyi getiriler sunmak zorunda kalacak.

BES’te Hem Çalışan Hem de Şirket Kazanıyor

Hızlı büyüyen BES’te işe başlayacak her çalışanın sisteme ‘otomatik katılımı’ gündemdeyken, diğer taraftan birçok şirket çalışanlarını ‘gönüllü’ olarak bu sisteme dahil ediyor. İşverenlerin katkıda bulunduğu sözleşmelere bakıldığında, bunların %28’ini (29 bin 781 adet) Asya Emeklilik’in yaptığı görülüyor.
Asya Emeklilik Genel Müdürü Türker Gürsoy, çalışanları adına emeklilik sistemine ödeme yapan şirketlerin hem şirkete bağlılığı artırdığını hem de ödediği prim için kurumlar vergisinden indirim aldığını söyledi. İşverenin çalışanı için ödediği primlerin kurumlar vergisinde indirime tabii olduğunu vurgulayan Gürsoy, bir işveren çalışanı için 100 TL ödediğinde bunun şirkete maliyetinin 80 TL olduğunu, yani %20’lik kurumlar vergisi indiriminin olduğuna dikkat çekti ve ekledi: “Öte yandan, çalışanın motivasyonunu artırıyor. Kişilerin emekliliklerinde bir ek gelir sağlamayı hedefleyen sistem böylece iki taraf için de fayda sağlıyor.”

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun sigorta fiyatlarına ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.


Okumaya Devam Edin

Bireysel Emeklilik Sistemi Değişiyor

18 Nisan 2012 Çarşamba
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

19 Nisan 2012 Perşembe
Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti

26 Nisan 2012 Perşembe
Bireysel emeklilik sistemine (BES) getirilecek yeni düzenlemeler 17 Nisan 2012 tarihinde Ali Babacan tarafından açıklandı. Konuyla ilgili yorumlarımıza geçmeden önce gelin isterseniz bu düzenlemelerin neler olacağına bir göz atalım.