444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Emeklilik Fonlarındaki Kesintiler Düşüyor!

Bireysel emeklilik sistemi (BES) üyelerinden alınan yönetim gider kesintisinin yaklaşık 1 puan düşürülmesi planlanıyor. Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı taslağa göre, kamu fonlarının dışındaki tüm emeklilik fonlarından yapılan kesintiler düşürülecek. Böylece, bireysel emeklilik üyelerinin getirileri de yükseltilecek.

Son dönemde piyasalarda yaşanan gelişmeler emeklilik fonlarını da etkiliyor. Hisse fonları bir yılda yaklaşık %16 oranında kayıp yaşatırken, uluslararası fonlar %25’in üzerinde getiri sağladı. Emeklilik fonları uzun vadeli bir yatırım olmasına rağmen katılımcılar kısa vadeli getirilere bakıyor.

İyi Performansa Yüksek Kesinti

BES planı olan üyelerin getirileri sorgulamaya başlaması üzerine Hazine Müsteşarlığı harekete geçti. İyi getiri için portföy şirketlerinin önümüzdeki dönemde daha fazla çalışması gerekiyor. Hazine Müsteşarlığı’nin hazırladığı taslağa göre, şu anda yıllık %1.82 kesinti yapılan hisse, esnek, karma fon ve fon sepeti fonlarındaki kesinti oranı %0.82 seviyelerine çekilecek. Diğer yandan, bu fonların SPK’nın oluşturacağı Bencmark’tan daha iyi getiri sağlamaları durumunda, portföy şirketleri kesinti oranını %1’i geçmemek üzere artırabilecek. Yani, iyi performansa daha yüksek kesinti imkanı sağlanacak. Şirketlerin en önemli gelir kalemi olan kesinti oranlarının azaltılması ise şirketlerin kâra geçmesini erteleyecek. Bu nedenle kâr etmek isteyen şirketler, üyelerine daha iyi getiriler sunmak zorunda kalacak.

BES’te Hem Çalışan Hem de Şirket Kazanıyor

Hızlı büyüyen BES’te işe başlayacak her çalışanın sisteme ‘otomatik katılımı’ gündemdeyken, diğer taraftan birçok şirket çalışanlarını ‘gönüllü’ olarak bu sisteme dahil ediyor. İşverenlerin katkıda bulunduğu sözleşmelere bakıldığında, bunların %28’ini (29 bin 781 adet) Asya Emeklilik’in yaptığı görülüyor.
Asya Emeklilik Genel Müdürü Türker Gürsoy, çalışanları adına emeklilik sistemine ödeme yapan şirketlerin hem şirkete bağlılığı artırdığını hem de ödediği prim için kurumlar vergisinden indirim aldığını söyledi. İşverenin çalışanı için ödediği primlerin kurumlar vergisinde indirime tabii olduğunu vurgulayan Gürsoy, bir işveren çalışanı için 100 TL ödediğinde bunun şirkete maliyetinin 80 TL olduğunu, yani %20’lik kurumlar vergisi indiriminin olduğuna dikkat çekti ve ekledi: “Öte yandan, çalışanın motivasyonunu artırıyor. Kişilerin emekliliklerinde bir ek gelir sağlamayı hedefleyen sistem böylece iki taraf için de fayda sağlıyor.”

Bireysel emeklilik sistemine bir an önce kaydolun ve geleceğinizi güvence altına alın. Sigorta şirketleri tarafından sunulan en uygun sigorta fiyatlarına ulaşmak için Sigortam.net üzerinden bireysel emeklilik başvuru formunu doldurmanız yeterli.


Benzer İçerikler

Bireysel Emeklilik Büyüyor

Geleceğini garanti altına almak ve ileriki yıllarını planlamak isteyenlerin her geçen gün daha da çok ilgi gösterdiği bireysel emeklilik sisteminin fon büyüklüğü Temmuz ayı itibariyle 39.064,0 milyon TL’ye ulaştı.

Devamını Oku

Bireysel Emeklilik Fon Tutarı 30 Milyarı Aştı!

2014 yılının Ocak ayından itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’ndeki fon tutarı %20 oranında yükseliş gösterdi ve 30 milyar TL'yi geçti. 

Devamını Oku

Hemen Bireysel Emeklilik Sistemine Katılın

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak, ''Emeklilik döneminizde refah düzeyinizin düşmesini istemiyorsanız, küçük tutarda ödemeler olsa bile gelin hemen bireysel emeklilik sistemine katılın" dedi.
 

Devamını Oku