Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

İlk olarak geçen yıl Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in dile getirdiği otomatik bireysel emeklilik sistemi için artık geri sayım başladı. Peki nedir bu otomotik bireysel emeklilik sistemi? Milyonlarca kişiyi etkileyecek olan yeni bireysel emeklilik sistemi modeli ile ilgili tüm merak ettiklerinizi biraraya getirdik.     

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Otomatik Bireysel Emeklilik Zorunlu mu Olacak?

Bu sorunun cevabını “bir bakıma evet, bir bakıma da hayır.” diye verebiliriz aslına bakarsanız. Son alınan bilgilere göre otomatik bireysel emeklilik sisteminde katılım zorunlu olacak ancak katılımcı belirlenecek süre sonrasında isterse sistemden ayrılabilecek. Sisteme zorunlu katılım süresinin 4 veya 6 ay olması bekleniyor. Bu nedenle sistem kimi çevrelerce zorunlu bireysel emeklilik olarak da adlandırılıyor.

 

Maaşlardan Ne Kadar Kesinti Yapılacak?

Henüz bu konu ile ilgili net bir açıklama yapılmamış olsa da, güvenilir kaynaklar otomatik bireysel emeklilik fonuna aktarılacak olan tutarın asgari ücretin %5’i oranında olacağını belirtiyor. Ayrıca son gelen bilgilere göre 45 yaş üstü çalışanlar ise sistemden muaf tutulacak. Sistemin bu hali ile işleyişe geçmesi durumunda 15 milyon kişinin sisteme dahil olacağı ve ilk aşamada yaklaşık 15 milyar TL’lik bir fon girişinin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

 

Zorunlu Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Olacak mı?

Otomatik bireysel emeklilikte de tıpkı normal sistemde olduğu gibi bir devlet katkısının olacağı dile getiriliyor. Ancak söz konusu devlet katkısının yine %25 mi veya farklı bir oranda mı olacağı ise henüz net değil. Devlet katkısından yararlanabilmek içinse sistemde sürekli kalma şartı aranacak. Sistemdeki kişi BES’ten emekli olması halinde hesabındaki parayı ister toplu, isterse de maaş halinde geri alabilecek. Ancak maaş yerine, toplu olarak para çekimi tercih edilirse, devlet katkısı oranı da düşmüş olacak.

 

Fonda Toplanan Kesintiler Nasıl Yönetilecek?

Şu an için Hazine Müsteşarlığı’nın üzerinde çalıştığı sisteme göre toplamda 5 merkezi fon kurulacak ve fonlar kamu-özel işbirliği ile ihale yöntemi kullanılarak portföy yönetim şirketlerine devredilecek. Sistemi katılımı ise yine sayıları 20’yi bulan özel bireysel emeklik şirketleri sağlayacak. Katılımcılar ayrıca sistemdeki birikimlerini istedikleri fonda değerlendirme hakkına sahip olacak.

 

Geleceğinizi Güvence Altına Alın

İlerleyen yıllarda karşılaşabileceğiniz zor dönemlerin üstesinden gelmek ve rahat, huzurlu bir yaşam sürmek için siz de milyonlarca kişinin yaptığı gibi bireysel emeklilik sistemine dahil olun. Hemen bireysel emeklilik başvurusu ile huzurlu bir gelecek için ilk adımınızı atın.

Benzer İçerikler