Sorularla Bireysel Emeklilik Sistemi | Bireysel Emeklilik | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

5 Soruda Bireysel Emeklilik Hakkında Merak Edilenler

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaltılmış ismiyle BES, uzun vadeli tasarruf etme amaçlı bir yatırım aracıdır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olduğunuzda, paranız elinizin altındayken yapamadığınız tasarrufu kolayca yapabilirsiniz. Çünkü; aylık bütçeniz doğrultusunda belirlenecek ödeme planı ile düzenli ve zorunlu bir tasarruf imkanı elde edersiniz. 

BES ödemelerinizi kendi tercihleriniz ve içinde bulunduğunuz şartlar doğrultusunda aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapabilirsiniz. BES ödeme planını oluşturmak tamamen sizin tercihlerinize kalmıştır. 

BES’e mümkün olduğunca erken yaşta dahil olmak, elde edeceğiniz birikimi etkileyecek unsurlardan biridir.

Peki, kişilerin geleceğe yatırım yapmasına büyük oranda yardımcı olacak BES ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? Sisteme dahil olmak isteyen, bireysel emeklilik sistemini duymuş ancak tam anlayamamış olanlar için Bireysel Emeklilik Sistemi’ni sorularla anlattık.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

BES Hakkında Merak Edilen 5 Soru
 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Amacı Nedir?

Hergeçen gün daha çok kişinin dahil olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin pek çok amacı vardır. Ancak temel amaçları; SGK’nın  (Sosyal Güvenlik Sistemi) tamamlayıcısı olarak, emeklilik döneminde ek bir gelir sağlanmasına olanak tanımak, ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratmak ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmaktır. 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Nasıl Emekli Olabilirim?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olabilmek için temel koşul sistemde en az 10 yıl kalmaktır. Sistemde 10 yılını aşan katılımcılar dilerse, 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanır.

SGK Primleri ve Haklarımı BES ‘e Aktarabiliyor muyum?

Bireysel Emeklilik Sistemi ve Sosyal Güvenlik Sistemi birbirinin yerine geçen sistemler değildir. Bireysel Emeklilik Sistemi Sosyal Güvenlik Sistemi’nin destekleyicisi, tamamlayıcısıdır. Kişiler Sosyal Güvenlik kurumundan elde ettikleri hakları ve ödedikleri primleri BES’e dahil edemezler. Her 2 sisteminde vermiş olduğu haklar birbirinden farklı ve bağımsızdır. 

BES Ödemelerine Ara Verilebilir mi?

Bireysel emeklilik hakları içerisinde ara verme hakkı bulunmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olduktan sonra maddi nedenler dolayısıyla ödemelerinize ara verebilir, hazır hissettiğinizde ödemelerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Devlet Katkısı’ndan Kimler Faydalanabilir?

Bireysel Emeklilik katılımcısı olan her T.C vatandaşı %25 oranındaki devlet katkısından faydalanabilir. Devlet katkısından yararlanabilmek için herhangi bir kural yoktur. BES ödemelerini düzenli yapan herkese devlet katkısı otomatik olarak yansımaktadır.

Sunduğu haklar ve özellikleri nedeniyle kişilere büyük avantajlar sunan BES’e dahil olmak için tek yapmanız gereken şey BES başvurusu formunu doldurmaktır. 


Benzer İçerikler

Bireysel Emeklilikte Vergi Avantajları İçin 5 Yol!

Bireysel emeklilikte vergi avantajı prim ödeme döneminde ve emeklilikte ayrı ayrı belirlenmiştir. Primlerinizi ödeyerek geleceğiniz için birikim yapmaya, vergi avantajı ile ayrıca kazanmaya devam edersiniz. 

Devamını Oku

BES’te Emeklilik Hakkında Merak Edilenler

BES'te emeklilik süreci ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenin, emekliliğinizin keyfini doyasıya yaşayın.

Devamını Oku

Bes’te Devlet Katkısı Hakkında Merak Edilenler

Bes'te devlet katkısı hakkında merak edilenleri öğrenerek, bireysel emeklilik sisteminin her avantajını kullanın, daha iyi şartlar için hazırlanın.

Devamını Oku