Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti| Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Vatandaş Bireysel Emekliliği Keşfetti

Türkiye’de 2004’te başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulamasına ilgi her geçen yıl artıyor.
 
AA muhabirinin, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 2011 yılına ilişkin ”Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu”ndan derlediği bilgilere göre, geçen yıl sonu itibarıyla sisteme katılanların sayısı 2010 yılına göre yüzde 16 artarak, 2 milyon 641 bin 843 kişiye ulaştı. Aynı dönemde toplam fon miktarı yüzde 19 büyüyerek 14 milyar 329 milyon 771 bin liraya çıktı.
     
2011 sonuna kadar yapılan toplam 4 milyon 813 bin 619 sözleşmeden 1 milyon 873 bin 741’i çeşitli nedenlerle sonlandı. Sonlanan sözleşmelerin toplam kurulan sözleşmelere oranı yüzde 38,9 olurken, bu oranın yüzde 5,6’sı ”Başka Şirkete Aktarım” ve ”Hesap Birleştirme”, yüzde 2,1’i ”Fesih”, yüzde 0,2’si emeklilik, vefat, maluliyet gibi ”diğer” nedenler oluşturdu. Böylece, sisteme yeni bir sözleşme kuruluşuyla giren sözleşmelerin kendi isteğiyle sistemden çıkış oranı yüzde 30,3 olarak gerçekleşti.
    

Katılımcıda Yaş Ortalaması 38

    
2011 sonu itibarıyla yürürlükteki sözleşmelerin, katılımcıların cinsiyet ve yaşına göre sahip oldukları fon büyüklüğünün dağılımına bakıldığında sisteme dahil olan kadın nüfusun yaş ortalaması 37,4, erkeklerin yaş ortalaması 37,9 olarak belirlendi. Katılımcılara ait toplam fon büyüklüğünün yüzde 59’una erkek, yüzde 41’ine kadın katılımcılar sahip bulunuyor.
 
 
Katılımcıların illere göre dağılımının da yer aldığı rapora göre, 2011 sonu itibarıyla yürürlükteki sözleşmelerin katılımcılarının, katılımcıların en yoğun oldukları ilk üç il sırasıyla Muğla (yüzde 12), İstanbul (yüzde 10) ve Antalya (yüzde 10) oldu.
 
Sahip olunan sözleşme adedine göre değerlendirildiğinde ise katılımcıların yüzde 82,4’ünün sistemde sadece bir sözleşmeye sahip olduğu belirlendi.
 
Raporda, iki sözleşmeye sahip kişilerin oranının yüzde 13,6, üç sözleşmeye sahip olanların oranının ise yüzde 4 olduğu ifade edildi.
 
Katılımcı sayısının il bazında artış hızına bakıldığında ise fazla olduğu ilk üç il yüzde 38 ile Siirt, yüzde 32 ile Bitlis ve yüzde 30 ile Sakarya olarak belirlendi.

Benzer İçerikler

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım % 30 arttı

Dünyanın önde gelen yönetim danışmanlığı şirketlerinden The Boston Consulting Group (BCG), Türkiye’deki BES’e yönelik analiz yaptı. Sonuca göre, yeni düzenleme sayesinde BES’e katılımın % 30 artığı ortaya çıktı./

Devamını Oku

BES, Sağladığı Şeffaflıkla Tüketiciyi Koruyan Bir Sistem

Axa Sigorta Başkan (Hayat ve Emeklilik) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı şeffaflık, esneklik ve şirketler arasında geçiş serbestisi özelliğiyle, finansal ürünler arasında tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım getirdiğini söyledi.

Devamını Oku

Bireysel Emekliliğin İvmesi 2014’te de Sürdürülmeli

Axa Hayat ve Emeklilik Başkan ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Bes’te 2013 ivmesini sürdürmek amacıyla maaş ödeme uygulamalarının kamuoyunun ilgisini sisteme yeniden yöneltecek şekilde ön plana çıkarılabileceğini belirtti.

Devamını Oku