Yeni BES Kesintilerinde Değişiklik Gerçekleşti mi?

25 Şubat 2013
Yeni BES düzenlemesi 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. Mevcut BES uygulamasında %8 olan yönetim gider kesintisi üst limiti yeni düzenleme ile birlikte en fazla %2 olacak şekilde uygulanmaktadır.

Bireysel emeklilik sözleşmesine 3 ay boyunca herhangi bir ödeme yapılmaması halinde katılımcı, ödemeye ara vermiş olur. Ara verilen her tam ay için 2 TL’yi aşmayacak şekilde birikimden ara verme yönetim gider kesintisi alınır. Bir yıldan fazla ara verme durumunda bireysel emeklilik hesabına ait emeklilik gözetim merkezine ödenen sabit giderler birimden indirilebilir.

Bireysel emeklilik sistemi kapsamında birikimlerin değerlendirildiği emeklilik yatırım fonlarına ait giderlerin karşılanması için fon gider kesintisi uygulanır. Bu kapsamda yapılan fon gider kesintisi üst sınırları fonlar bazında şöyledir:

 

 

Grup

Emeklilik Yatırım Fonları

Azami günlük fon toplam gider kesintisi oranı

Azami yıllık fon toplam gider kesintisi oranı (%)

    I

Para Piyasası Fonları

Yüz binde üç

1,09

    II

Kamu / Özel Sektör / Uluslararası Borçlanma Araçları Fonları/ Kıymetli Madenler/ Endeks Fonları

 

Yüz binde

beş virgül yirmi beş

1,91

    III

Hisse / Diğer Fonlar

Yüz binde

altı virgül yirmi beş

2,28

 Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak Sigortam.net ’ten başvurunuzu hemen yapın.


Okumaya Devam Edin

Bireysel Emekliliğe Katkı Payı Bonusu

Cari açıktaki yükselişin önüne geçmek için tasarruf oranlarını artırmayı planlayan hükümet, bireysel emeklilik sistemini daha da büyütmeyi planlıyor.

Bireysel Emekliliğe Yüzde 20 Vergi Teşviki

Özel emeklilik imkânının sağlanması amacıyla uygulanan Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) yararlananların sayısı 2,5 milyonu aşarken sistemin ekonomik büyüklüğü 15 milyar lirayı buldu. 

Bireysel Emeklilik Sistemi Değişiyor

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.