Yeni BES Kesintilerinde Değişiklik Gerçekleşti mi?

Yeni BES düzenlemesi 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. Mevcut BES uygulamasında %8 olan yönetim gider kesintisi üst limiti yeni düzenleme ile birlikte en fazla %2 olacak şekilde uygulanmaktadır.

Bireysel emeklilik sözleşmesine 3 ay boyunca herhangi bir ödeme yapılmaması halinde katılımcı, ödemeye ara vermiş olur. Ara verilen her tam ay için 2 TL’yi aşmayacak şekilde birikimden ara verme yönetim gider kesintisi alınır. Bir yıldan fazla ara verme durumunda bireysel emeklilik hesabına ait emeklilik gözetim merkezine ödenen sabit giderler birimden indirilebilir.

Bireysel emeklilik sistemi kapsamında birikimlerin değerlendirildiği emeklilik yatırım fonlarına ait giderlerin karşılanması için fon gider kesintisi uygulanır. Bu kapsamda yapılan fon gider kesintisi üst sınırları fonlar bazında şöyledir:

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

 

Grup Emeklilik Yatırım Fonları Azami günlük fon toplam gider kesintisi oranı Azami yıllık fon toplam gider kesintisi oranı (%)
I Para Piyasası Fonları Yüz binde üç1,09
II Kamu / Özel Sektör / Uluslararası Borçlanma Araçları Fonları/ Kıymetli Madenler/ Endeks Fonları

 

Yüz binde

beş virgül yirmi beş

1,91
III Hisse / Diğer Fonlar Yüz binde

altı virgül yirmi beş

2,28

Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak Sigortam.net ’ten başvurunuzu hemen yapın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL