Zorunlu Bireysel Emeklilikte Bilinmesi Gereken 3 Şey

45 yaş altı milyonlarca çalışanı ilgilendiren zorunlu bireysel emeklilik sistemi sonunda resmen hayatımıza giriyor. TBMM’ye gönderilen tasarı ile 45 yaş altı çalışanların tümü otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil olacak. Peki tartışmalara neden olan zorunlu bireysel emeklilik nedir? Kimilerine göre otomatik bireysel emeklilik, kimilerine göre ise zorunlu bireysel emeklilik. Tüm merak edilenleri ile bu yeni sistemi sizler için bütün detaylarıyla bir araya getirdik.

Zorunlu Bireysel Emeklilikte Maaşlardan Ne Kadar Kesinti Yapılacak?

zorunlu bireysel emeklilik sistemiÇalışanların en çok merak ettikleri konuların başında ise zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile çalışan maaşlarından ne kadar kesinti yapılacağı geliyor. Zorunlu bireysel emeklilikte sabit bir kesinti yapılmayacağını belirtelim. Her çalışan için farklı bir kesinti uygulanacak. Sisteme dahil olan çalışanların prime esas kazançları üzerinde %3 oranında kesinti yapılacak. Prime esas kazanç için brüt gelir diyebiliriz. Örneğin, aylık maaşınızın brüt miktarının 3.000 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda brüt maaşınızın %3’ü, yani 90 TL’si her ay zorunlu bireysel emeklilik sistemine aktarılacaktır.

Önemli bir konuya da bu kısımda dikkat çekiyor. Sistemde en düşük kesinti 50 TL olacak. Yani maaş geliriniz ne kadar olursa olsun, yapılacak kesintinin miktarı 50 TL’nin altında olmayacak. Yapılacak olan kesintinin oranının %3 olduğunu belirtmiştik, ancak Bakanlar Kurulu’nun bu oranı iki katına çıkarma veya %1 oranına düşürme yetkisi olduğunu da belirtelim.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Dahil Olacak?

TBMM’ye gönderilen tasarıya göre mevcut 1972 ve üstü doğumlu, yani 45 yaş altı tüm çalışanlar zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edilecek. Sisteme dahil olmamak gibi bir durumsa söz konusu olmayacak. Ancak isteyenler iki ayın sonunda yapılan kesintinin tamamını geri alabilecek. Sistemden çıkan katılımcı bu süre boyunca kazanılan haklarını da alabilecek. Sistemden ayrılan kişinin hesabında bulunan tutarsa en geç 10 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılacak.

İki ay sonunda sistemden çıkmayan çalışanlara ise bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 TL ilave devlet katkısı verilecek. ( Bakanlar Kurulu’nun bu tutarı yarısına kadar azaltma veya yarısından fazla arttırmaya yetkisi bulunuyor.) Ayrıca emeklilik hakkını kullanacak olan çalışanlara, bireysel emeklilik hesabında bulunan miktarı en az 10 yıllık ve gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almaları halinde %5 ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Ne Zaman Başlıyor?

Yapılan açıklamada zorunlu bireysel emeklilik sisteminin 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi. Bu tarihten itibaren Türkiye’deki 45 yaş altı milyonlarca çalışan bireysel emeklilik sistemine dahil olmuş olacak.

Benzer İçerikler