Bireysel Emeklilik Katılımcılarının Bilmesi Gerekenler

Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarına pek çok avantaj sağlıyor ancak bu avantajların dezavantaja dönüşmemesi adına; sisteme dahil olma yaşı, sistemden erken çıkışta yaşanacaklar gibi pek çok konu hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. 

Özellikle düşük miktarlarda ödeme yapan BES katılımcıları, sistemden ayrıldığında elinde birşey kalmadığından yakınabiliyor. Bu nedenle sistem katılımcılarının giriş aidatı, devlet katkısı, stopaj kesintisi gibi sistemle özdeşleşmiş konulardan uzak olmaması kritik önem taşıyor. Bireysel emeklilik şirketleri ile katılımcılar arasında anlaşmazlıkların sebebi de çoğunlukla BES katılımcılarının haklarını bilmemesinden kaynaklanıyor. 

BES katılımcılarının sistem avantajlarını en iyi şekilde kullanabilmesi, yatırımlarını en ideal şekilde değerlendirmeleri için bireysel emeklilik sistemine dair bilinmesi gereken kavramları ve uygulamaları sıraladık.

Bireysel Emeklilik Sistemine Dair Kavramlar


 1- Giriş Aidatı
Bireysel  Emeklilik Sistemi’ne girerken ödenecek brüt ücretin asgari ücret tutarını aşmaması gerekiyor. BES ödemeleri peşin, taksitli veya ertelemeli bir şekilde yapılabiliyor.

Bireysel emeklilik şirketleri katılımcıların sistemde uzun süre kalmasını sağlayabilmek amacı ile giriş aidatının bit miktarı peşin ödemeli alıyor. Kalan kısımlar ise ertenebiliyor veya BES emekliliği için süre dolduysa, hiç alınmayabiliyor. Bu noktada her bir şirketin farklı uygulaması olabiliyor.

Giriş aidatı sistemde kaldığınız süre boyunca bir karışıklık yaratmıyor. Soruna neden olan durumlar genellikle Bireysel Emeklilik Sisteminden erken ayrılmak istendiğinde yaşanıyor. Sistemden erken ayrılmak isteyen katılımcılar, brüt asgari ücret tutarına yakın olan ancak ertelenen giriş aidatını ödediğinde birikimlerden birşey kalmayabiliyor. BES katılımcıları ya giriş aidatının ertelenen kısmının erken çıkışlarda alınacağını unutuyor veya bu kısım kendisine çok net ve açık olarak anlatılmıyor.

2- Bireysel Emeklilik Sisteminde Kalma Süresi
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kalma süresi 10 yıl, emeklilik yaşı ise 56’dıdır. Bu şu anlama gelir: BES katılımcıları sistemde 10 yıl kalsa dahi, 56 yaş kriterine uymuyorsa, emekli olamaz. 56 yaşında olan katılımcılar ise 10 yıl doldurmadan emekli olamaz. Yani BES katılımcısının emekli olabilmesi için hem 56 yaşını doldurması hem de en az 10 yıl sistemde kalması gerekiyor.

3- Devlet Katkısı
BES’i teşvik edici uygulamalardan en büyüğü devlet katkısı uygulaması ile katılımcıların sistemde uzun yıllar kalması hedeflenmiştir. Ancak emeklilik için 10 yıl kalan ve 56 yaş kriteri, devlet katkısının tam anlamıyla kazanılması için de gereklidir. Sistemde kalınan yıl oranına bağlı olarak devlet katkısı oranı değişecektir: Sistemde kaldıkları süre 3-6 yıl arası ise devlet katkısının % 15’ine, 6 yıldan 10 yıla kadar % 35’ine ve 10 yılın üstünde % 60’ına hak kazanırlar. 

4- Stopaj Kesintisi
BES’teki önemli avantajlardan birisi de sistemde 10 yıl kalan ve 56 yaşını tamamlayarak emekli olan katılımcıların birikimlerinden elde ettikleri getirilere uygulanan % 5 stopaj uygulanmasıdır. Devlet katkısında olduğu gibi stopajda da, sistemde uzun süre kalanları ödüllendiren bir uygulama söz konusudur. Buna göre; sistemde 10 yıldan az kalan katılımcıların birikimlerinden ve devlet katkısından dolayı elde ettiği getiriler % 15 stopaja tabi tutulmuştur. Sistemde 10 yılı tamamladığı halde 56 yaş kriterini sağlamayanlar ise sistemden çıkmak istedikleri takdirde % 10 stopaja tabi tutulmaktadırlar.”

Sunduğu haklar ve özellikleri nedeniyle kişilere büyük avantajlar sunan BES’e dahil olmak için tek yapmanız gereken şey BES başvurusu formunu doldurmaktır. 

Müşteri Yorumları