Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Boğaz ağrısı kış mevsiminde oldukça fazla rastlanılan bir rahatsızlıktır. Kişiyi günlük hayatında rahatsız etmesinin yanı sıra önemsenmeyerek gerekli önlemler alınmadığında daha büyük rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebeple doğal yöntemlerle hazırlanabilecek boğaz ağrısı için bitki çayları hakkında detaylı bir yazı hazırladık.

Soğuk havalarda enfeksiyon kapan boğaz şişip kızarabilir. Sık sık öksürmek ise boğazın tahriş olmasına ve buna bağlı olarak konuşurken, yemek yerken vs. zorlanılmasına ve canın acımasına sebep olur. Bazı bitki çaylarını içerek boğazınızı yumuşatmanız ve iltihaplanmayı azaltmanız mümkündür. Bitkilerle kendinize iyi gelecek doğal ilaçlar yaratabilirsiniz. Peki boğaz ağrısı için bitki çayları hangileridir ve nasıl hazırlanırlar? Öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

Boğaz Ağrısı için Bitki Çayları

Doğal Antibiyotik Adaçayı

Doğal antibiyotik özelliğine sahip olan adaçayı, öksürüğü engeller. Çayı ister içebilir isterseniz de gargara yapabilirsiniz. Ada çayının içerisine bal ve limon karıştırarak yapacağınız karışım ile de kendinizi soğuk algınlığına karşı daha fazla koruma altına alabilirsiniz.

Öksürüğü Hafifleten Meyan Kökü Çayı

Meyan Kökü Çayı öksürüğü hafifletirken boğaz ağrısına da iyi gelir. İster soğuk halde gargara yaparak isterseniz de sıcak halde çay olarak tüketebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi bunda da fazla tüketim farklı rahatsızlıklara neden olabilir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Papatya Çayı

Sakinleştirici etkiye sahip olan papatya çayı boğaz ağrısını da hafifletici özelliktedir. Uyku getiren bu bitkinin özellikle çalışırken içilmemesi gerekir. Soğuk bir şekilde yatmadan önce gargara yapmak iyi bir uyku sürecinin de yaşanmasını sağlar.

Mikrop Öldürücü Karaağaç Çayı

Mikropları öldürücü etkisi olan karaağaç çayı boğaz iltihaplanmalarının da önüne geçer. Günde 3 kez içmeniz isteğinizi karşılayacaktır. Boğaz ağrısını da hafifleten bu çay bir tür kalkan görevi de görerek boğazda yaşanacak tahrişlerin önüne geçer.

Burun Tıkanıklığını Gideren Okaliptüs Çayı

Okaliptüs çayı da boğaz ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca burun tıkanıklığını açarak sinüzite ve gribe de iyi gelir. Çayı isterseniz soğuk olarak gargara suyu şeklinde de kullanabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı için Ayrıca Yapılabilecekler

  • Günde birkaç defa tuzlu gargara yapabilirsiniz.
  • Zencefil çayına biraz bal katarak boğazınızı yumuşatabilirsiniz.
  • Bulunduğunuz ortamın nemli tutulmasına özen gösterin, kuru hava boğazınızı daha fazla kurutarak tahriş olmasına yol açacaktır.
  • Bol bol su tüketmeyi unutmayın.

Sağlık Sigortanızı Geciktirmeyin!

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi hastalıkları hafife almayın, rahatsızlıkları daha küçük boyutlardayken yok edebilirsiniz. Çıkacak sağlık masraflarınızı sigorta güvencesine almak için özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırın, bütçenizi ve sağlığınızı koruma altına alın.

En iyi sigorta şirketlerinin en uygun sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Müşteri Yorumları